Hlavní navigace

Francie omezila Wish, aplikace už není v App Store nebo Bingu, má zmizet i z Googlu

Sdílet

David Slížek 29. 11. 2021

Kontroverzní nákupní platforma Wish ve Francii narazila. Na základě příkazu tamních úřadů ji ze svého obchodu s aplikacemi vyřadil Apple a neobjevuje se ani ve vyhledávači Bing od Microsoftu. Informoval o tom web francouzské rozhlasové sítě RTL. Google podle zprávy na odstranění z výsledků vyhledávání pracuje.

Francouzské úřady minulý týden hlavním provozovatelům vyhledávačů a aplikačních obchodů nařídily, aby proti americké službě zasáhli a její aplikaci přestaly zobrazovat či nabízet. Postupovaly na základě nových pravomocí, které má tamní regulátor DGCCRF.

Zákaz ovšem neznamená, že by služba úplně zmizela z francouzského internetu. Pokud uživatel zadá do prohlížeče její adresu, normálně se na její web dostane.

Důvodem omezení má být to, že se dodaným zbožím z Wishe pravidelně vyskytují výrobky, které v velmi často neodpovídají evropským normám, tvrdí na základě vyšetřování francouzské úřady. Například z kontrolovaných hraček 95 % nevyhovělo normám a 45 % úřady označily za vysloveně nebezpečné. U elektroniky normám nevyhovělo 95 % a nebezpečných bylo dokonce 90 % výrobků.

Po úředním zákazu prodeje nebezpečných výrobků navíc Wish tyto produkty sice přestane nabízet, ale velmi brzy se v jeho nabídce objeví pod jiným názvem, dodává zpráva.

Zástupci služby Wish v oficiální reakci na blogu prohlásili, že firma plní veškeré zákonné požadavky a že je požadavky DGCCRF zmatena. „I když nemáme jako obchodní platforma zákonnou povinnost kontrolovat všech 150 milionů produktů, které nabízíme, přijali jsme řadu opatření, která odměňují prodejce kvalitního zboží a omezili viditelnost těch, kteří je nenabízí,“ tvrdí firma.

Našli jste v článku chybu?