Hlavní navigace

Generální advokát soudního dvora EU: Airbnb poskytuje službu informační společnosti

Sdílet

Karel Wolf

Airbnb poskytuje službu informační společnosti, alespoň si to myslí jeden z generálních advokátů Soudního dvora EU, Maciej Szpunar, který se přiklonil k tomuto závěru po otázce pařížského soudu 1. stupně na soudní dvůr EU v případu,  ve kterém pařížské státní zastupitelství obvinilo Airbnb z porušení starého zákona, jímž je ve Francii regulováno nakládání s nemovitostmi.

Podle generálního advokáta nelze tento zákon uplatnit, neboť na zprostředkování ubytování na platformě Airbnb je třeba nahlížet jako na službu informační společnosti a tedy posuzovat její činnost podle pravidel platných pro tyto služby.

Vyšetřující soudce při Tribunal de grande instance de Paris (Soud prvního stupně v Paříži) se  dotázal Soudního dvora EU, zda pro služby poskytované ve Francii společností AIRBNB Ireland prostřednictvím elektronické platformy provozované z Irska platí svoboda poskytování služeb podle směrniceo elektronickémobchodu a zda se lze vůči této společnosti dovolávat omezujících pravidel týkajících se výkonu povolání realitního makléře ve Francii upravených tzv. Hoguetovým zákonem.

Generální advokát nejprve připomněl definici obsaženou ve směrnici o postupu při poskytování informací v oblasti předpisů pro služby informační společnosti, načež konstatoval, že je třeba posoudit povahu služby poskytované společností AIRBNB Ireland, tj. zda se jedná o službu poskytovanou na dálku bez současné přítomnosti strana zda je zcela poskytována za použití elektronických nástrojů a nesouvisí se službami, které jsou sice poskytovány elektronickými nástroji, jsou ale materiální povahy.

Generální advokát Soudnímu dvoru navrhl, aby na první předběžnou otázku odpověděl, že služba spočívající ve zprostředkování kontaktu pomocí elektronické platformy mezi potenciálními nájemci a pronajímateli nabízejícími krátkodobé ubytovací služby a to v situaci, kdy poskytovatel této služby nemá kontrolu nad základními parametry těchto ubytovacích služeb, je službou informační společnosti. Advokát upřesnil, že i když Airbnb nabízí i dalších služby, které jsou materiální povahy, nebrání to tomu, aby byla služba poskytovaná elektronicky kvalifikována jako služba informační společnosti (pokud ovšem služba poskytovaná elektronicky netvoří s těmito službami nerozdílný celek).

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?