Hlavní navigace

Google chystá nástroj pro zálohování dokumentů na Google Drive

David Slížek

Na první pohled jde o změnu jména: aplikace Google Drive pro Mac/PC, která je momentálně integrovaná s automatickým uploadováním fotek přes Google Photos (Fotky Google), se od 28. června změní na Backup and Sync.

Nejde ale jen o přejmenování, nová verze přinese i jednu zajímavou novinku: možnost pravidelného zálohování konkrétních adresářů na Google Drive. Dnes přitom Disk Googlu funguje hlavně jako cloudové úložiště, které synchronizuje soubory do něj nahrané napříč zařízeními.

Google zatím k novince nevydal příliš mnoho detailních informací, na blogu jen upozorňuje, že Backup and Sync je určen hlavně pro koncové uživatele, ne pro zákazníky s firemním balíkem G Suite. Ti mají dál používat Google Disk a počkat, až Google spustí firemní verzi Drive File Stream, kterou momentálně testuje.

Z pohledu Googlu jde o způsob, jak uživatele přimět k většímu využívání Google Drive. Firma v základu dává 15 GB prostoru zdarma, upgrade na 100 GB vyjde na 60 Kč měsíčně, 1 TB přijde na 300 Kč měsíčně a náročnější uživatelé si mohou dále připlácet až k 30 TB za 9 000 Kč měsíčně.

Pokud přes Google Drive zálohujete fotky a videa s Google Photos, snímky v tzv. „vysoké kvalitě“ (tedy zkomprimované na maximálně 16 MP, videa pak na 1080p) se do limitu nepočítají. Z volného místa vám snímky začnou ubírat jen v případě, že jste si zvolili zálohovat je v původním (plném) rozlišení.

Našli jste v článku chybu?