"bylo fér kdyby ta firma přispěla na provoz/rozvoj našeho státu a my mohli (např.) platit daně o to nižší." To je hodně šílená myšlenka.. Vy máte firmu? Jak vám by se líbilo platit miliardy na daních aby si lidé v dané zemi mohli krásné žít za to že vaše firma je úspěšná a vydělává velký peníze a místo investic, vývoje, platy vlastních zaměstnanců budete dotovat stát a ty peníze skončí bůh ví kde...
Zadarmo je teď protože vás to nic nestojí. Jaké technologie používáte pro web? Až firmy jako Google a Facebook začnou chtít za svoje nástroje peníze tak ani váš web zadarmo nebude protože vy budete muset platit velký peníze těmhle firmám který je pak pošlou na ty daně který tak vyžadujete, nebo si myslíte že tyhle firmy ty daně budou platit jen tak ? Ne nakonec ty daně zaplatí uživatelé.
Ono to není tak jednoduché:
Vaše myšlenka je "ta firma servery provozuje jinde, služby vyvíjí jinde, a tak vlastně náš stát nezatěžuje, a proč by mu tedy měla odvádět daně..?".
Předně si je třeba uvědomit, z čeho ta firma ty prostředky získává - jedná se o inzerci (reklamu) tuto reklamu poskytuje firmám, které jsou ale už převážně z Česka. Tyto firmy třeba daní v ČR a třeba ne; nicméně to co odvedou na reklamu Google se zdaní efektivně v Irsku. Tyto firmy však již nějakou infrastrukturu vyžadují, protože mají sklady obchody atd. nicméně část kapitálu, který souvisí s jejich provozem (to co dají do reklamy) se v ČR už nedaní. Tyto firmy potřebují i více infrastruktury, která se buduje z našich (mna daních odvedených) prostředků silnice, elektrické vedení, úřady. Pokud si tady nějaká firma postaví sklady, fabriky, je fér, aby část prostředků, které souvisí s využíváním infrastruktury státu, odvedla zpět do státní kasy, tak aby stát měl na to, tuto infrastrukturu dále udržovat funkční. Pokud by tady žádné firmy nebyly nemuseli bychom stavět tolik dálnic, neničili by se nám tolik, nemuseli bychom stavět tolik elektráren, přenosová elektrická síť by mohla být méně dimenzovaná, datové sítě by mohly být méně dimenzované, úřady bychom mohli některé zrušit, některé redukovat. Obecně firmy stát finančně zatěžují a profitují na tom, co tady za stát naši předci vybudovali (a co my udržujeme/rozvíjíme), z toho důvodu odvádí daně.
Google navíc potřebuje infrastrukturu a to datovou. Pokud by se nerozvíjela datová infrastruktura, asi by byl docela problém přenášet ty datové toky co Youtube (a další jeho služby) má (kvalita služeb a pravděpodobně i zájem o ně by šel dolu). Legislativu v oblasti přenosů dat řeší ČTÚ (placeno státem), stát investuje z našich daní peníze do pokrytí, lidé zde platí (budování) infrastrutury různými síťovými operátory atd., tedy není to úplně tak, že by Google mohl přijít do jakéhokoliv státu (třeba v Africe), kde ta infrastruktura není, a začít tam podnikat. On totiž něco potřebuje a za to, že to souží k jeho účelům (ziskům), by měl (daněmi) financovat rozvoj těchto služeb. Takto pouze to financování přenáší na obyvatele daného státu a vyvádí zisky svým akcionářům (většinou mimo ČR) a daně do Irska, a Irové z toho vesele profitují (mají nejnižší zdanění práce v EU [https://www.finance.cz/dane-a-mzda/dane-v-cr-a-v-eu/dane-v-eu/dane-v-irsku/]).
Ano, máte pravdu, že jsou to peníze, které nám dle současné legislativy nepatří, ale ten zisk Google (a nejen jeho) jde i z našich kapes, a tak by bylo fér kdyby ta firma přispěla na provoz/rozvoj našeho státu a my mohli (např.) platit daně o to nižší.
No dobre. Ale to prece neni duvod, aby nekdo chtel rozhodovat o cizich penezich. Kdyz si tady nekdo zainvestuje a postavi fabriku a nasledne diky tomu vydela penize, tak jsou to penize jeho a je jenom na nem, jestli si je uzije v Cesku nebo kdekoliv jinde na svete.
Lidi by se meli prestat starat o penize, ktere jim nepatri...
Kdyby google platil v Česku 15% na daních tak jako Seznam, tak by to bylo 37,5 krát více než dnes, kdy odvádí jen 0,4%.
Kdyby česká vláda napařila googlu spotřební daň 5% z tržeb, tak by nám tady odváděl tolik jako v Irsku a v Irsku ještě jednou.
Uvědomme si že některé firmy platí googlu 40% až 60% svého příjmu. Když google nezaplatí daně, je to podobné, jakoby místní podnikatelé platili jen půlku.
Zrovna v oblasti cestovního ruchu jsme celkem konkurence schopní, takže když Češi jezdí do Chorvatska, tak na oplátku spoustu jiných turistů navštíví Českou republiku viz: https://www.czso.cz/csu/czso/zisk-z-cestovniho-ruchu-vzrostl-na-272-miliard
Kdybychom byli stejně konkurenceschopní i na globálním trhu, tak máme mnohem větší životní úroveň.
Ve skutečnosti firem s českým sro nebo as fungující globálně je jen pár, se zanedbatelným ziskem.
Jediná výhoda, kterou nám to přináší, že ještě stále nejsme atraktivní pro ekonomické migranty přicházející z Afriky a jižní Asie a blízkého východu.
Máte pravdu není to o EU, existují a budou existovat daňové ráje i mimo EU, např. známá Panama. Problém to tedy není jen Evropský, ale celosovětový. Proto to chtějí politici řešit na úrovni OECD. V zásadě daňové ráje okrádají ostatní země o daně.
Souvisí to s globalizací, a ano s rychlostí legislativy na ni reagovat. V určitou dobu se ukázalo, že možné dajit v jiné zemi, než ze které mám příjmy, a tak odvádět výhodnější (nižší) daně. S rozvojem globalizace se to postupně rozšířilo do takové situace, že již nemalá část mezinárodních korporací, ale i menších firem tzv. daňově optimalizuje.
Je otázka, zda je to problém pouze legislativy ČR, protože problém s tím mají prakticky všechny státy, které nejsou daňové ráje (tedy nejen naši politici prokazují neschopnost si s tím poradit).
Francouzi teď dávají dohromaty zákon, který to má řešit na úrovni jejich legislativy, tak uvidíme jak s tím pochodí. Pokud se ukáže, že to jde, tak k tomu pravděpodobně sáhnou i naši legislativci (prozatím doufají v řešení na úrovni OECD, ale já nevěřím, že se tam cokoliv dohodne).
Je ale třeba si uvedomit, že jde o velké peníze, a s tím se táhnou velké lobbystické tlaky z mnoha stran (korporáty, daňové ráje), které jsou proti jakékoliv změně v této oblasti.
Nejprve si definujme obecný problém: když peníze vydělané u nás tečou do zahraničí, znamená to, že nejsou utraceny zde. Když nejsou utraceny zde, znamená to, že se mizí z naší ekonomiky a tím pádem se nevracejí zpátky do kapes našich lidí. To je mimojiné důvod, proč jsou u nás nižší platy než na západě.
A jaké že náklady tedy máme s tím, že tu Google nabízí své služby? To je tak: Google okupuje významnou část trhu, kterou by si jinak mezi sebe rozdělily místní firmy. Vinou přítomnosti Google mají místní firmy menší zisky, tím pádem méně peněz na investice, na inovace a na platy - a tak přeneseně máme méně peněz i my všichni ostatní (viz výše definovaný problém).
Ono se to může zdát jako prkotina, miliarda sem, miliarda tam, když máme zadarmo email a mapy, žejo. Jenomže on to takhle nedělá jen Google, ony to dělají taky banky a pojišťovny a telekomunikační operátoři, a to už dá dohromady slušnou sumičku.
"jednou a snad se toho nedožiju bude veškerý obsah na netu za peníze protože nenažranost lidi a politiku to k tomu dovede."
To tedy rozhodne nebude, protoze minimalne obsah mych serveru bude do konce meho zivota na siti ke ktere budu pripojen, zdarma. Udelejte totez, propojte se se mnou (to v ramci internetu uz asi jsme) a vyzvete k temuz dalsi.
Proti tomu ze nekdo nabizi obsah za penize vubec nic nemam, jeho rozhodnuti respektuju...
a se zrušenou EU se tohle dít jako nebude? Jo vlastně je tady stejná možnost jako to udělaly některé oblíbené země, svůj internet si ohraničili a zabránili používání globálních služeb.
Za tohle může jen a jen ČR svým nastavením legislativy a daňových zákonů. Víme všichni, že legislativa a zákony reagují pomaleji a se zpoždění, před deseti, dvaceti lety tady tak silný internetový byznys nebyl a nebyl důvod se o něj starat. Je dobře, že státy neregulují věci předčasně, ale až je potřeba.
Krom toho, informace, že neplatí daně je taková zcestná, ono to nemusí být přímo špatně, nižší daně znamenají zpravidla nižší ceny a tak firmám zůstává více peněz. Daleko ale horší je, že tyhle peníze jsou výváděny z ČR mimo.
To přece nesouvisí s Googlem ani s internetovými službami. Problém je v samotné EU, kdy některé členské země mohou být daňovými ráji a odčerpávat tak velké peníze ostatním členským zemím při danění nadnárodního kapitálu. Google jen daňově optimalizuje, nijak nepodvádí ani neporušuje platné zákony. Je potřeba zásadně spravit nebo zrušit EU, aby se takové nefér věci neděly.
A co je na tom špatnýho? Jaký náklady nese naše společnost tím že tu Google nabízí svoje služby? Bez nich by jsem tady byli jako v pravěku a místo toho aby jsme byli rádi že většina jeho služeb je v našem rodném jazyce včetně podpory a spousta projektu běží díky jejich službám které jsou v mnoha případech zdarma pro vývojáře ... jednou a snad se toho nedožiju bude veškerý obsah na netu za peníze protože nenažranost lidi a politiku to k tomu dovede.
Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.