Hlavní navigace

Názor k aktualitě Google loni v Česku opět nezaplatil skoro žádné daně, peníze tečou přes Irsko od Filip Jirsák - Google tady poskytuje služby. Aby se platila daň...

 • 3. 8. 2020 8:50

  Filip Jirsák

  Google tady poskytuje služby. Aby se platila daň v místě užití služby samozřejmě možné je, bylo by možné i vynutit to založení pobočky (ale je to zbytečné, stačí, když bude kterákoli zahraniční pobočka platit místní daně).

  Je potreba se smirit s tim, ze kdo tu nesidli, ten tu proste dane z prijmu platit nemusi.
  Ne, s tím se není potřeba smiřovat. Tak je to sice teď, ale to neznamená, že se mezinárodní smlouvy a daňové zákony nemohou změnit.

  Nemame na ne narok, protoze mu za ne stejne nemame jako stat co poskytnout.
  Za prvé i tomu Googlu jako stát samozřejmě služby poskytujeme. Zmínil jste třeba Google Play – kolik by tahy toho asi Google přes Google Play prodal, kdyby tu stát nechránil autorská práva? To za prvé. A za druhé, státu přispíváme všichni, a také všichni konzumujeme jeho služby. To, že daně odvádí poskytovatel služby, je jen technická záležitost – bylo to jednodušší, než kdyby to měl platit odběratel. Poskytovatel tu daň neplatí jen „ze svého“, platí ji samozřejmě i z příjmů od odběratelů. Nebo-li i část vaší platby Googlu je váš příspěvek k dani – který ale úplně nelogicky míří do Irska místo do ČR. Dříve to tak bylo, protože ten přeshraniční tok daní byl mizivý a nemělo smysl to řešit. Dnes to mimo jiné poškozuje trh, protože velcí hráči se takhle vyhýbají placení daní, což jim samozřejmě dává nespravedlivou konkurenční výhodu.

  Mimochodem, nefunguje to tak odjakživa, ale až od té doby, co platí mezinárodní dohody o zamezení dvojího zdanění.