Hlavní navigace

Google loni v Česku opět nezaplatil skoro žádné daně, peníze tečou přes Irsko

Sdílet

Jan Sedlák 1. 8. 2020

Americký internetový gigant Google v České republice také v loňském roce nezaplatil skoro žádné daně z příjmu. Dle nové účetní závěrky Google v roce 2019 státu odvedl 9,610 milionu korun. Odhaduje se přitom, že firma u nás ročně utrží kolem šesti miliard korun, peníze ale proudí přes centrálu v Irsku. V roce 2018 zaplatil Google na daních 8,798 milionu korun, rok předtím 8,193 milionu.

Google u nás loni oficiálně vykázal tržby 301,271 milionu oproti předchozím téměř 311 milionům. Loňský čistý příjem činil 14,153 milionu korun.

Česká vláda v souvislosti se zdaněním velkých technologických společností připravuje digitální daň. Koalice se v červnu shodla, že její výše bude činit pět procent.

Hlavním předmětem činnosti tuzemské pobočku Googlu je poskytování marketingových a podpůrných služeb a služeb a v oblasti výzkumu a vývoje, což se týká zejména lokalizace produktů a rozvoje spolupráce se zdejšími vývojáři.

Google také v závěrce uvádí, že situace kolem viru COVID-19 “může mít nepříznivý dopad na provozní a finanční situaci společnosti” a že budoucí dopad současné ekonomické situace je nejistý a obtížně předvídatelný.

Našli jste v článku chybu?