Hlavní navigace

Google loni v Česku opět nezaplatil skoro žádné daně, peníze tečou přes Irsko

1. 8. 2020

Sdílet

Sundar Pichai - Google Autor: Google

Americký internetový gigant Google v České republice také v loňském roce nezaplatil skoro žádné daně z příjmu. Dle nové účetní závěrky Google v roce 2019 státu odvedl 9,610 milionu korun. Odhaduje se přitom, že firma u nás ročně utrží kolem šesti miliard korun, peníze ale proudí přes centrálu v Irsku. V roce 2018 zaplatil Google na daních 8,798 milionu korun, rok předtím 8,193 milionu.

Google u nás loni oficiálně vykázal tržby 301,271 milionu oproti předchozím téměř 311 milionům. Loňský čistý příjem činil 14,153 milionu korun.

Česká vláda v souvislosti se zdaněním velkých technologických společností připravuje digitální daň. Koalice se v červnu shodla, že její výše bude činit pět procent.

Hlavním předmětem činnosti tuzemské pobočku Googlu je poskytování marketingových a podpůrných služeb a služeb a v oblasti výzkumu a vývoje, což se týká zejména lokalizace produktů a rozvoje spolupráce se zdejšími vývojáři.

Google také v závěrce uvádí, že situace kolem viru COVID-19 “může mít nepříznivý dopad na provozní a finanční situaci společnosti” a že budoucí dopad současné ekonomické situace je nejistý a obtížně předvídatelný.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 8. 2020 15:10

    Bezejména

    Na legální "daňové optimalizace" tohoto typu dosáhnou jen ti velcí, ostatní musí plati o to více aby dorovnali ztráty státu.

  • 2. 8. 2020 18:15

    bez přezdívky

    Zmatecny clanek s bulvarnim titulkem. Autor by se mel Googlu omluvit, uznat ze je financni negramota a stejne negramotnym ctenarum v oprave napsat, ze mame dane z prijmu a dan z pridane hodnoty, pricemz Google samozrejme zaplatil 21% DPH, ktera se pochopitelne neplati pres zadne Irsko. Za takto zaplaceneou miliardu by tez bylo vhodne podekovat, bez Googlu bychom meli rozpocet v jeste zoufalejsim stavu nez v jakem ho mame uz tak.
    Proc nemame narok na dan z prijmu zahranicnich subjektu, to by se taky hodilo brblalum vysvetlit, ale tam je to s pochopenim o to tezsi, ze je k nemu jakasi obecna nechut :-)

  • 2. 8. 2020 19:23

    bez přezdívky

    Google na uzemi vcelku nepodnika. Ze si tady lidi objednavaji sluzby Googlu, ze zahranici, je uplne jina vec. Po nikom nemuzes chtit, aby si zakladal pobocku kvuli prodeji zbozi/sluzeb do jine zeme. To by sis pak nic neobjednal ani z AliExpressu :-)
    Koneckoncu, stejne si objednava treba Lidl spoustu zbozi ze zahranici a jeho dodavatele tady fakt nepodnikaji.
    Nevim jestli si to uvedomujes, ale kdyz si koupis nejakou hru do mobilu na GooglePlay, tak jsi sice cesky zakaznik a FU z te transakce dostane DPH, ale pobocka tady kvuli tomu zadna byt nemusi. Neni k tomu racionalni duvod. Stejne by sis to nekoupil na pobocce, ale normalne stahnul z americkeho serveru jako doposavad.
    A zrovna tak, kdyz si otevres eShop a koupi si v nem neco Pakistanec, tak si kvuli tomu urcite nepobezis otevrit pobocku do Pakistanu, abys tam mohl pristi rok podat danove priznani. Proste mu to posles a Pakistan dostane nejakou jejich DPH, tim to zhasne.

    Je potreba se smirit s tim, ze kdo tu nesidli, ten tu proste dane z prijmu platit nemusi. Nemame na ne narok, protoze mu za ne stejne nemame jako stat co poskytnout. Ale tak to funguje odjakziva.

  • 2. 8. 2020 15:41

    Ostap Bender

    Bylo by to pěkné, ale bohužel to nejde. Centrála, přes niž jdou tržby a která realizuje zisk, má daňový domicil v Irsku. Musely by se zakázat daňové ráje nebo stanovit v EU jednotné daňové sazby, což také dost dobře nejde, nebo aspoň k tomu není na mezinárodní scéně vůle. :(

    2. 8. 2020, 15:43 editováno autorem komentáře

  • 2. 8. 2020 18:45

    bez přezdívky

    Jak chces nekomu zakazat nekde platit dane? :-)
    Tady je obraceny problem. Nekdo by chtel utratit dane ktere mu nepatri. A nevi, jak mu je sebrat :-)
    Firma ktera u nas nesidli, u nas logicky nemusi platit dan z prijmu. Ty ji platis proto, ze tu jezdis po silnici, chodis do skoly, volas policajty a tak. Ale zahranicni firma nic takoveho nevyuziva a jedine co s nama chce mit, je prodej zbozi nebo sluzeb. Coz se resi pres DPH.

  • 2. 8. 2020 15:16

    Aleš Příhoda

    A nebylo by jednodušší platbu daní v jiném státu zakázat než vymýšlet extra daň? V tomhle s nevyznám, jen mi to přijde logičtější.

  • 3. 8. 2020 8:50

    Filip Jirsák

    Google tady poskytuje služby. Aby se platila daň v místě užití služby samozřejmě možné je, bylo by možné i vynutit to založení pobočky (ale je to zbytečné, stačí, když bude kterákoli zahraniční pobočka platit místní daně).

    Je potreba se smirit s tim, ze kdo tu nesidli, ten tu proste dane z prijmu platit nemusi.
    Ne, s tím se není potřeba smiřovat. Tak je to sice teď, ale to neznamená, že se mezinárodní smlouvy a daňové zákony nemohou změnit.

    Nemame na ne narok, protoze mu za ne stejne nemame jako stat co poskytnout.
    Za prvé i tomu Googlu jako stát samozřejmě služby poskytujeme. Zmínil jste třeba Google Play – kolik by tahy toho asi Google přes Google Play prodal, kdyby tu stát nechránil autorská práva? To za prvé. A za druhé, státu přispíváme všichni, a také všichni konzumujeme jeho služby. To, že daně odvádí poskytovatel služby, je jen technická záležitost – bylo to jednodušší, než kdyby to měl platit odběratel. Poskytovatel tu daň neplatí jen „ze svého“, platí ji samozřejmě i z příjmů od odběratelů. Nebo-li i část vaší platby Googlu je váš příspěvek k dani – který ale úplně nelogicky míří do Irska místo do ČR. Dříve to tak bylo, protože ten přeshraniční tok daní byl mizivý a nemělo smysl to řešit. Dnes to mimo jiné poškozuje trh, protože velcí hráči se takhle vyhýbají placení daní, což jim samozřejmě dává nespravedlivou konkurenční výhodu.

    Mimochodem, nefunguje to tak odjakživa, ale až od té doby, co platí mezinárodní dohody o zamezení dvojího zdanění.

  • 2. 8. 2020 19:00

    Aleš Příhoda

    No jak bych to chtel ja zakazat je asi irelevantni, ale treba bych zakazal podnikat na uzemi CR pokud tu nemas lokalni pobocku. A lokalni pobocka by pak musela platit dane lokalne.

  • 3. 8. 2020 14:38

    Filip Jirsák

    Ta „věc od Arthura Laffera“ se jmenuje Lafferova křivka. A má takový drobný problém – že u států s běžnou ekonomikou nikdo neví, zda je stát před nebo za jejím vrcholem.

    Já vám zase doporučuju nastudovat ten příklad s autem, který jsem uváděl. Je totiž potřeba, abyste pochopil, že každá transakce v ekonomice má dvě strany – vždy je to něco za něco. Do daní se nepouštějte, to je na vás příliš složité – zatím potřebujete pochopit ten základní princip, že když kupujete auto, jdou peníze od vás k výrobci auta, ale auto, výrobek, jde od výrobce auta k vám. A výrobce auta to auto také nevyrobil lusknutím prstu, ale měl s tím nějaké náklady – musel zaplatit subdodavatelům a zaměstnancům. Takže kdyby někdo přišel do Škodovky s nápadem, že by měli prodávat Fabie za 10 000 Kč a prodali by jich tak mnohem víc, všichni se mu vysmějí – protože za 10 000 Kč tu Fabii nevyrobí ani ve snu. Není to žádný mentální blok, je to prostě tvrdá realita.

    No a s daněmi je to stejné. Stát má určité náklady, a ty musí pokrýt výběrem daní. Takže vaše představa, že je jedno, kolik stát na daních vybere, je mylná. Bez problémů by stát mohl snížit daně jen tehdy, pokud by věděl, že je za vrcholem Lafferovy křivky a že tudíž snížením daně získá víc. To vy ale vůbec neřešíte.

    Navíc vám uniká jedna další podstatná věc v ekonomice – nejde o jednou daný stav, ale o sérii akcí a reakcí. Není pravda, že Google je ochoten platit 12% daň z příjmu. Google je ochoten ji platit v současné situaci, kdy ji v Irsku platit může. Kdyby v Irsku takhle nízká daň nebyla, platit by daně v jiném státě EU – tam, kde by byla nejnižší. Kdybychom se naopak my rozhodli soutěžit s Irskem v tom, kdo bude mít nižší daň, můžeme nastavit daňovou sazbu na 10 % nebo méně. A začaly by se k nám přelévat firmy z Irska. Irsko si to ale nemusí nechat líbit a nastaví ještě nižší daň. A takhle se můžeme přetahovat, až se daň bude limitně blížit nule, nadnárodní firmy se budou radovat a státy, kterého se toho runu zúčastní, zkrachují.

    Daňové ráje fungují na principu černých pasažérů – akorát to není v rámci státu, ale mezi státy. Když je černých pasažérů relativně málo, nevyplatí se proti nim bojovat. Jenže když se k nim začnou přidávat další a další, klesá ochota těch spořádaných celé to financovat. A hledá se způsob, jak černé pasažéry omezit.

  • 2. 8. 2020 18:30

    bez přezdívky

    Ale kdepak. Muzes vklidu poskytovat sluzby do zahranici a nikdo tam po tobe dan z prijmu chtit nebude. Jenom DPH. Stejne jako zde, v pripade Googlu. Autor to napsal ponekud zmatecne a diletantsky..

  • 3. 8. 2020 9:59

    Uzivatel_tohoto_jmena_jiz_existuje

    Problem je v digitalnim prostoru, ktery ne uplne chapes. U nej je problem vymezit hranice jako ve svete fyzickem.

    Predstav si, ze si objednas neco na Amazonu. Tudiz vygeneroval jsi zisk zahranicni firme. Te posles penize a ta ti posle zbozi. Dle tve logiky, by ten Amazon z teto transakce mel zaplatit dane zde.

    U google je to stejne. Sidli v zahranici a ceska firma si u nej objedna sluzby y ty jsou mu provedeny . Tak by mel platit dane zde.

    Nebo si objednas reklamu na americkem webu v USA, ktera bude komunikovat tve produkty, ktere chces posilat do USA. Mel by prijemce tech penez zaplatit dan z teto transakce u nas? Asi nemel.

    Jenze u toho prvniho ta hranice je fyzika, jde videt a je jasne definovana u toho druheho proste neni.

    To co pises je silne populisticky pristup, kteremu chybi ale docela dost veci k domysleni, aby to mohlo fungovat.

  • 3. 8. 2020 11:38

    Filip Jirsák

    Na vašem místě bych se nepouštěl do ničím nepodložených spekulací, co kdo chápe.

    Dřívější logika, že stát produkce rovná se stát spotřeby, a ostatní případy můžeme zanedbat, prostě už dávno nefunguje. Vede to jenom k tomu, že když je nějaký producent dostatečně velký, „optimalizuje“ své daně tím, že je platí v nějakém daňovém ráji – přitom často využívá minimum služeb toho daňového ráje, zato využívá služby ve spoustě jiných států. A úplně se tam pomíjí spotřebitel a jeho stát. Tím, že takhle šidí společnost na daních, navíc získává ten producent konkurenční výhodu, takže ještě roste.

    Řešením je daně posouvat z daní z příjmu do spotřebních daní. Samozřejmě to není nic jednoduchého, jinak by to bylo dávno vyřešené. Ale to, že je těžké to řešit, neospravedlňuje to, abychom setrvávali v současném systému, který je čím dál méně funkční.

  • 3. 8. 2020 13:11

    Filip Jirsák

    Děkuji za péči, nicméně nemusíte mít obavy, rozumím tomu, že v případě digitálních služeb je běžné, že službu poskytuje subjekt se sídlem v jednom státě, poskytují ji zařízení v jiném státě, konzumuje ji člověk žijící v jiném státě a konzumovat ji může ještě ve čtvrtém státě. Nic z toho, co jsem psal, s tím není v rozporu. Možná by naopak vás mohla zajímat informace, že nejde o nic specifického pro digitální služby, týká se to spousty dalších služeb.

    Jednim z duvodu techto kroku je proste vysoka danova zatez, staci ji snizit a firmy toto prestanou delat, protoze motivace k tomuto odpadne.
    Jo, a když se sníží ceny aut, ubyde jejich krádeží…

    Ty firmy plati dane apod. v Cesku, tak jak jim to uklada zakon, tak o jakych danich se bavime.
    Ne, třeba Google v ČR daně ze zisku prakticky žádné neplatí, protože služby do ČR poskytuje prostřednictvím své Irské pobočky.

    Prijmy mohou danit jen tehdy, pokud splnuji nalezitosti danovych zakonu, coz ocividne nesplnuji, takze nemaji co platit.
    Myslím, že ještě nikdy stát nikomu nezabránil platit vyšší daně, než kolik musí. Nicméně bavíme se o tom, že ta pravidla nejsou nastavena úplně dobře, takže argumentovat tím, že je vše podle pravidel, je jaksi mimo.

    To, zda je soucasny stav funkcni nebo je jen otazkou vnitrniho rozpolozeni kazdeho cloveka. Cim vice miri na levo ke komunistum, tim vice se mu soucasny stav samozrejme nelibi od stredu doprava uz v tom smysl vidi vice a vice. To neni otazkou toho co je a neni spravne, to je jen otazkou toho, kdo chce komu vzit.
    Nikoli, to s levo-pravou orientací vůbec nesouvisí. Daně jsou způsob, jak platit za služby, které poskytuje stát. Tudíž by jejich platba měla plus mínus odpovídat tomu, v jakém státě služby využívám. No a pokud něco naprogramuje Američan, běží to na serveru v Německu a používá to Čech, nedává moc smysl platit za to daně Irsku, které se na tom nepodílí prakticky nijak.

    Ja povazuij soucasny stav za pomerne funkcni, kdy by se mohly upravit male detaily.
    Jo jo, je to tak hrozně moc funkční, že by stálo za to ty principy rozšířit i na další oblasti. Třeba na restaurace. Přišel byste do restaurace, místní personál by vás obsluhoval. Vy byste si objednal jídlo z jiné restaurace. A na závěr byste si vybral třetí restauraci, kde byste za to vše zaplatil (podle cen té třetí restaurace).

    Ale je to taky dano tim, ze ja si nedelam nejaky narok na penize druhych.
    To já si také nedělám, takže tím to evidentně nebude.

  • 3. 8. 2020 11:45

    Uzivatel_tohoto_jmena_jiz_existuje

    Filipe z toho co pises proste jde videt, ze problematice ne uplne rozumis, to je proste fakt no.

    Jinak optimalizovat mohou a take to tak cini i ti pomerne mali na tom opravdu neni nic sloziteho a usetrit na danich muze kdokoli. Jednim z duvodu techto kroku je proste vysoka danova zatez, staci ji snizit a firmy toto prestanou delat, protoze motivace k tomuto odpadne.

    Nicmene i zde mam za to, ze tomu nerozumis v tom smyslu, ze by ty firmy platily dane v najekam danovem raji. Ty firmy plati dane apod. v Cesku, tak jak jim to uklada zakon, tak o jakych danich se bavime. Prijmy mohou danit jen tehdy, pokud splnuji nalezitosti danovych zakonu, coz ocividne nesplnuji, takze nemaji co platit.

    To, zda je soucasny stav funkcni nebo je jen otazkou vnitrniho rozpolozeni kazdeho cloveka. Cim vice miri na levo ke komunistum, tim vice se mu soucasny stav samozrejme nelibi od stredu doprava uz v tom smysl vidi vice a vice. To neni otazkou toho co je a neni spravne, to je jen otazkou toho, kdo chce komu vzit.

    Ja povazuij soucasny stav za pomerne funkcni, kdy by se mohly upravit male detaily. Ale je to taky dano tim, ze ja si nedelam nejaky narok na penize druhych.

  • 3. 8. 2020 13:56

    Uzivatel_tohoto_jmena_jiz_existuje

    Uz se vyjadrim jen jednomu bodu z tveho seznamu

    "Jednim z duvodu techto kroku je proste vysoka danova zatez, staci ji snizit a firmy toto prestanou delat, protoze motivace k tomuto odpadne.

    Jo, a když se sníží ceny aut, ubyde jejich krádeží…"

    Doporucuji nastudovat veci od Arthura Laffera, protoze to proste plati a nic s tim nenadelas. Ochota plati dane klesa s jejich vysi. Pri urcite vysi sazeb se firmam nevyplati nic opetimalizovat, protoze to taky neni zdarma apod. pokud se vyse dani prezene, bude motivace s tim neco delat enormni.

    To, ze to tak je ukazuje prave ono Irsko, kde je sazba lehce nad 10 %. Tudiz jak vidno je Google ochoten platit 12 % dane z prijmu. Co nam brani mit tu dan u nas taky tu sazbu 12 a vzit podobnym sujbektum motivaci k tomuto chovani?

    Nebrani tomu nic, je to jen mentalni blok, kdy maji nekteri desnou potrebu vsechny zdanit, aby jim nahodou neco neubylo.

  • 3. 8. 2020 15:01

    jouda

    Ono jde i o nějakou vzájemnou bilanci a její udržení. Tohle se řeší i ve fyzickém světě třeba zaváděním cel. Ve fyzickém světě vede penězovod do Číny a když se to USA nelíbí, tak zavádí cla a snaží se donutit Čínu k většímu nákupu v USA nebo likviduje konkurenci, aby se to srovnalo. V digitálním prostoru je zase penězovod do USA (a navíc v EU filtrovaný přes Irsko), takže se to evropské státy snaží řešit digitální daní, aby jim neodtékaly peníze.

  • 16. 8. 2020 12:40

    Príma receptář

    Škoda že při nasazení reklam od Google se člověk musí stát plátcem DPH, respektive podávat souhrnné hlášení..

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.