Hlavní navigace

Vlákno názorů k aktualitě Google nativně zapíná v Chrome podporu HTTP/3 od anonym - Tak hlavně skutečně efektivně řeší Head of Line...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 10. 2020 20:01

    bez přezdívky

    Tak hlavně skutečně efektivně řeší Head of Line blocking a další důležitá věc je, že umožňuje na straně serverů implementovat v podstatě jakoukoliv congestion control. Dále je tu posílání early dat, hned s prvním CHLO paketem od klienta, pokud si klient uschová klíče z předchozího spojení. Na druhou stranu je třeba podotknout, že jak je vše implementováno v user space, tak to u severů může žrát víc CPU (ale vše se dá vytunit).

  • 10. 10. 2020 9:54

    Michal Kubeček

    Není mi moc jasné, proč je HTTP/3 výrazně rychlejší. Možná je to spíš bublina a může to být třeba výhoda hlavně při přenosu videostreamů

    Rychlejší je hlavně ve smyslu kratších latencí, ne propustnosti u dlouhých přenosů. U klasického HTTPS nad TCP musíte nejdřív udělat TCP handshake, pak TLS handshake, takže to máte několik roundtripů, než vůbec dojde na HTTP request. QUIC má jen jeden handshake a navíc rychlejší, zejména pokud se během krátké doby znovu připojujete ke stejnému serveru.

  • 10. 10. 2020 9:17

    Filip Jirsák

    Máte to o verzi posunuté. Verze 0.9 neměla žádné hlavičky, požadavek byl jeden řádek s metodou GET a cestou k souboru. Verze 1.0 přidala hlavičky, přenos různých typů souborů, další metody. Hlavička Host byla standardizována až ve verzi HTTP 1.1. Předtím to bylo akorát neoficiální rozšíření, které se postupně velmi rozšířilo. Stejně tak persistentní spojení (možnost přenést jedním spojením víc souborů) přišla až s verzí 1.1.

    Předpokládám, že to v článku bylo myšleno spíš tak, že až do verze 1.1 byly změny spíš evoluční, teprve HTTP/2 přišlo s revoluční změnou.

  • 9. 10. 2020 23:24

    bez přezdívky

    Není úplně pravda, že HTTP protokol nedoznal změn. Např. verze 0.9 umožnila stáhnout jeden soubor a spojení se zavřelo. Verze 1.0 přinesla virtulahosts, takže najednou bylo možné na jedné IP adrese provozovat více webů na více doménách. To byl obrovský skok vpřed. Následně, tuším verze 1.1 umožnila pipelining, nebo jak se to jmenuje, kde spojení zůstalo otevřené a prohlížeč si v rámci jednoho TCP spojení postupně tahal další objekty, obrázky apod. Není mi moc jasné, proč je HTTP/3 výrazně rychlejší. Možná je to spíš bublina a může to být třeba výhoda hlavně při přenosu videostreamů, ale stejně přesný důvod neznám. Podpora komprese je v HTTP už strašně dávno.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).