Hlavní navigace

Názor k aktualitě Google s Facebookem budou muset začít v Austrálii platit vydavatelům za zpravodajský obsah od L. - Problém je v tom, že se tady o...

  • 3. 8. 2020 10:22

    L.

    Problém je v tom, že se tady o žádný (volný) trh nejedná. Kdyby ano, tak tohle vůbec nemusíme řešit. Prostě by noviny Google odstřihly a domluvily se s jinými vyhledávači, které by jim nabídky férovější podmínky. Uživatelé by pak začali od Google odcházet, protože by nenacházel kupu článků a ten by se musel chytit za nos a s novinami se také domluvit.

    Jenže Google je drtivě dominantní, takže noviny nemají jinou možnost, než přistoupit na jeho podmínky, protože nebýt na Google pro ně znamená citelnou ztrátu. Pro Google znamená vyřazení novin také ztrátu. Kdyby se s nimi domluvil na zobrazování jen výseku článku, tak by na tom byl stále lépe, než když je vyřadí úplně. Ale vzhledem ke své velikosti a dominanci je ta ztráta pro něj malá a může si ji v pohodě dovolit a zničit noviny, co nechtějí přistoupit na jeho podmínky, jako výstrahu pro ostatní.

    Podobně jako když obchodník nechce zaplatit výpalné mafii. Rozmlátit mu obchod je pro mafii náklad a má na tomhle konkrétním "případu" ztrátu, ale zároveň tím dá signál ostatním, co se stane, když nepřistoupí na jejich podmínky. A na platbách z nich tu ztrátu v klidu dožene.