Hlavní navigace

Google vyhrál spor s Oraclem kvůli kódu v Androidu, podle soudců bylo okopírování kódu v pořádku

Sdílet

Ondřej Novák 6. 4. 2021

Americký Nejvyšší soud rozhodl, že Google použil 11 tisíc řádek kódu Oraclu v operačním systému Android férově a nedošlo tím pádem k porušení autorských práv. Oracle se za to s Googlem soudí už od roku 2010 a ačkoliv mu soud nižší instance dal dříve zapravdu, Nejvyšší soud nyní většinou šesti soudců proti dvěma vyhověl Googlu.

Spor se týkal Java API od Oraclu, které využívají programátoři po celém světě. „Svolení k vynucení autorských práv Oraclu může ohrozit veřejnost,“ zdůvodnil podle BBC rozhodnutí soudce Stephen Breyer. Kdyby Oracle spor vyhrál, podle soudce by to ohrozilo budoucí vývojářskou kreativitu.

Oracle s tímto rozhodnutím nesouhlasí, protože Google se podle něj chová jako monopolista, který ohrožuje konkurenceschopnost dalších firem. Naopak podle Googlu jde o vítězství pro inovace a interoperabilitu.

BBC podotýká, že většina soudců souhlasí s tím, že Google kód okopíroval, ale šlo o „řádnéužití materiálu.“ Na počítačový kód podle soudu nelze aplikovat tradiční pojetí autorských práv. Podle soudce Clarence Thomase, který s rozhodnutím kolegů nesouhlasil, ale výsledek sporu „vykuchalo“ copyright. Problematické je podle něj i to, že většina soudců se neshodla, zda kód vůbec podléhal autorským právům.

Našli jste v článku chybu?