Hlavní navigace

Hacker z Ostravy přes platební terminály ukradl 1,4 milionu, u soudu přiznal vinu

28. 4. 2019

Sdílet

Dylan Wheeler Autor: Jan Sedlák

Dylan Wheeler je dnes třiadvacetiletý hacker z Austrálie, který byl obviněn, že se dostal do systémů Microsoftu a americké armády, a který kvůli tomu odcestoval do Ostravy. Skupina, které byl Wheeler součástí, se dostala například k simulátoru vrtulníku Apache, videohrám nebo prototypu Xboxu One. Wheelerovi kolegové byli uvězněni. Na Lupě jsme s Wheelerem po jeho přestěhování do Ostravy udělali rozhovor, kde se snažil hájit.

Mladík obvinění popírá, před pár dny se ale u okresního soudu v Ostravě přiznal k jiné aktivitě. Jak upozornil deník MF DNES, Wheeler uznal vinu v tom, že využil zranitelnost v platebních terminálech, díky čemuž na své konto odčerpal 1,4 milionu korun. Wheeler vinu přiznal výměnou za podmínku.

Mladý hacker využil toho, že pracoval v ostravské kyberbezpečnostní firmě Xevos Solutions, která přišla na to, jak problém s platebními terminály zneužit. „Kdokoliv, kdo se dostane k platebnímu terminálu, který například v restauracích vrchní běžně nechávají ležet na stolech, může převrátit jeho chod. Místo toho, aby si pomocí něho nechal peníze z karty strhnout, naopak na svou kartu vyčerpá peníze z účtu obchodníka. Stačí znát speciální PIN, který je ale ve výchozím stavu u všech obchodníků stejný a snadno odhadnutelný. Většina z nich si ho nezmění,“ cituje MF DNES Adama Koudelu z Xevosu.

Wheeler si na svůj australský účet posílal podezřelé částky. Policie také v rámci domovní prohlídky u Wheelera našla a pětici padělků bankovek v hodnotě pěti tisíc korun.

Hacker nyní žije ve Winchesteru ve Velké Británii a na dotazy Lupy nereagoval. Označuje se za „Security Contractora“ a od loňského roku má firmu nazvanou Day After Exploit. Zabývá se etickým hackingem, forenzní analýzou nebo „red team“ útočením. V Británii také zakládal podnik True Elitist Kingdom.

Wheeler také krátce pracoval v ostravské pobočce firmy Tieto. Propuštěn byl ještě ve zkušební době. Pro Lupu pak tvrdil, že to bylo kvůli jeho minulosti v Austrálii. „Pracovně právní vztahy se současnými ani bývalými zaměstnanci zásadně nekomentujeme. Proto se nebudeme vyjadřovat ani v tomto konkrétním případě,“ uvedla pro Lupu mluvčí Tieta Zuzana Mánková.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 4. 2019 2:24

    bez přezdívky

    co to je za nesmyslný výplod?

    citace z článku: "Místo toho, aby si pomocí něho nechal peníze z karty strhnout, naopak na svou kartu vyčerpá peníze z účtu obchodníka. Stačí znát speciální PIN, který je ale ve výchozím stavu u všech obchodníků stejný a snadno odhadnutelný. "

    .. zajímá mě, jak na tzv. SVOU KARTU dostane dotyčný onou zaplacenou částku.. resp. jak vůbec zadá do nějakého systému (nejlépe "incognito") svou vlastní debetní, kreditní .. whatever kartu. jak ji vůbec autorizuje (nebo zde v tomto případě autorizace není?).. a pak mu stačí jen nějaká "univerzální PIN".. pro transfer - čeho? aktuálně zaplacené částky? denní či týdenní tržby?

    jako co je TOHLE za úroveň žurnalistiky!

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).