Hlavní navigace

HN: ČEZ vyjednává o koupi českého Vodafonu. Operátor: jde jen o strategickou spolupráci

22. 2. 2021

Sdílet

Vodafone - logo Autor: Vodafone ČR

Energetický kolos ČEZ chce výrazně vstoupit na český telekomunikační trh. Podle Hospodářských novin (HN) polostátní firma vyjednává o koupi české pobočky operátora Vodafone. Operátor jednání deníku potvrdil. Cena by se podle HN mohla pohybovat v nižších desítkách miliard korun.

AKTUALIZACE 9:33 – Vodafone s ČEZem jedná o „různých možnostech strategické spolupráce,“ reagovala na zprávu deníku mluvčí operátora Zuzana Holá. Jednání podle ní probíhala už v době před 5G aukcí. „Nepotvrdili jsme ale, že se jedná rovnou o prodeji celé společnosti Vodafone,“ dodala na Twitteru.

ČEZ v telekomunikacích působí zatím jako virtuální operátor s asi 120 tisíci SIM kartami. Jeho dceřiná firma Telco Pro Services také buduje páteřní optickou síť, která momentálně zahrnuje přes 8500 km optických kabelů.

Energetická firma v loňském roce projevila zájem o účast v aukci tzv. 5G kmitočtů (více viz. Hra o 5G kmitočty vrcholí. Může z ní vzejít ČEZký Telecom). Nakonec ale ČEZ oznámil, že do dražby nepůjde.

Britská skupina Vodafone v roce 2018 koupila evropská aktiva americké firmy Liberty Global. V Česku to znamenalo, že operátor pohltil kabelovku UPC. V roce 2020 Vodafone v ČR vydělil svou infrastrukturu do nové společnosti Vodafone Towers.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 2. 2021 8:10

    Tojemi

    Možná by to byla cesta k rozumným cenám dat a volání, ale moc tomu nevěřím. ČEZ se má starat o energie a nikoliv, aby stát jeho prostřednictvím, chtěl modelovat ceny telekomunikací. Jednak si to druzí dva nenechají líbit a navic by stát byl jednak regulátor a současně regulovaný, a na tohle by i EU byla krátká .

  • 22. 2. 2021 9:56

    bez přezdívky

    Na ceny by tohle mělo spíš negativní účinek to je bez debat. Jediné mini pozitivum vidím v tom, že astronomické zisky by zůstaly v čr a neputovaly nekam v současnosti už mimo EU. To je vše.

  • 22. 2. 2021 14:21

    vdx

    100% souhlas!

    Největším problémem současnosti je záměrně zpackaná soutěž o 5G frekvence. To znamená, že na minimálně příštích 10let neexistuje žádná možnost, aby se cokoli, z pohledu zákazníka, posunulo k lepšímu. Stávající operátoři si na sebe samozřejmě žalobu pro porušení pravidel hospodářské soutěže nepodají. Za zákazníky by se musela udělat hromadná žaloba na stát a je otázka, jestli do toho někdo půjde, když např. většina médií je vlastnicky přes oligarchy navázaná na stejnou "kliku" a nevypadá to, že by byla velká snaha to nějak investigativně popularizovat. Takže lidi ani netuší.
    Do tohoto bahna samozřejmě může taky šlápnout Musk, ale jeho Starlink ma momentálně jiné priority tj. být alternativou k pevným linkám.

  • 22. 2. 2021 18:30

    TIRO

    Celá zem je zadrátovaná vzdušným elektrickým vedením. Stačilo by k němu na sloupy přihodit nějakou tu optiku +AP. Napájení je po cestě celkem při ruce.

  • 23. 2. 2021 0:32

    Trident

    Hlavne bych ještě chapal vstup do ciste infrastrukturni části- tj. Vantage towers nebo jak se jmenuji.

    To by mohlo projít v EU a současně by mohli konkurovat cetinu / CDT alespoň na střední mile/pater, případně někde i last mile. Pronájem sloupu atd.
    Precijen i ty sloupy 22kV jsou do každé zadele, v obcích mají i spoustu nadzemních vedení až k domům. Stožáry vn a vvn co vím už jsou občas osazeny optikou kvůli signalizaci pro energetiku, někde mívají po městech chranicky s optikou na po rozvodnach/spi­nacich stanicích nebo větších trafavkach. A nevím jak v CR ale v Německu obsazují někteří operatori i BTS případně RR preskoky. na vn a vvn stožáry.

    Nedava mi ale smysl Vodafone jako operator. Tohle fakt nemusí projít.

  • 23. 2. 2021 15:35

    vdx

    Kdyby to v CEZu mysleli vazne, tak si nakoupi prislusne frekvence a udelaji si vlastni operatorskou znacku (ne virtuala). To se nestalo, daleko lepe jim vyhovuje poskytovat kapacity ostatnim tak, aby se nerozmelnoval stavajici oligopol, ktery si tak muze diktovat podminky na trhu.
    Pripadny nakup Vodafonu by vsem z tohoto hlediska vyhovoval, akorat by se premalovaly nazvy a jelo by se ve starych kolejich. Vyhodne by to bylo jen pro stat z hlediska toku dividend, Schilerová by mohla víc utrácet. Verim ze buresovci na to budou z pozadi tlacit...

  • 23. 2. 2021 16:46

    Petr Faistauer

    Tlačit můžou, o tom žádná. Ale státní poskytovatel TV, fujtajksl... (promiňte mou klačtinu). Stát by mohl jeho klientům klidně i zabraňovat příjem určitých programů a to zcela legálně, prostě s dodavatelem neuzavře smlouvu. Naopak tzv. "prostátní" dodavatel by zase mohl být zvýhodněn. Snad jen vidím problém tam, kde reálně nebude...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).