Hlavní navigace

HN: ČEZ vyjednává o koupi českého Vodafonu. Operátor: jde jen o strategickou spolupráci

Sdílet

David Slížek 22. 2. 2021

Energetický kolos ČEZ chce výrazně vstoupit na český telekomunikační trh. Podle Hospodářských novin (HN) polostátní firma vyjednává o koupi české pobočky operátora Vodafone. Operátor jednání deníku potvrdil. Cena by se podle HN mohla pohybovat v nižších desítkách miliard korun.

AKTUALIZACE 9:33 – Vodafone s ČEZem jedná o „různých možnostech strategické spolupráce,“ reagovala na zprávu deníku mluvčí operátora Zuzana Holá. Jednání podle ní probíhala už v době před 5G aukcí. „Nepotvrdili jsme ale, že se jedná rovnou o prodeji celé společnosti Vodafone,“ dodala na Twitteru.

ČEZ v telekomunikacích působí zatím jako virtuální operátor s asi 120 tisíci SIM kartami. Jeho dceřiná firma Telco Pro Services také buduje páteřní optickou síť, která momentálně zahrnuje přes 8500 km optických kabelů.

Energetická firma v loňském roce projevila zájem o účast v aukci tzv. 5G kmitočtů (více viz. Hra o 5G kmitočty vrcholí. Může z ní vzejít ČEZký Telecom). Nakonec ale ČEZ oznámil, že do dražby nepůjde.

Britská skupina Vodafone v roce 2018 koupila evropská aktiva americké firmy Liberty Global. V Česku to znamenalo, že operátor pohltil kabelovku UPC. V roce 2020 Vodafone v ČR vydělil svou infrastrukturu do nové společnosti Vodafone Towers.

Našli jste v článku chybu?