Hlavní navigace

Hosté AirBnB v některých případech musejí podávat přiznání k DPH, varuje finační správa

7. 3. 2023

Sdílet

Airbnb - mobilní aplikace Autor: Depositphotos

Finanční správa zveřejnila výkladové stanovisko k povinnostem poskytovatelů ubytovacích služeb přes platformy typu AirBnB nebo Booking.com. Vysvětluje v něm, kdy na pronajímání bytů hledí jako na nájem, a kdy se jedná o poskytnutí ubytování. Každý případ má odlišný daňový režim.

Generální finanční ředitelství uvádí, že už jen poskytnutí snídaně, výměna ložního prádla nebo toaletních potřeb jsou dostatečné pro závěr, že jde o poskytnutí ubytování, a nikoliv o pouhý nájem.

Pronajímatel, který takovéto ubytování poskytuje opakovaně, by podle závěrů berních úředníků měl mít živnostenské oprávnění k poskytování této služby. Pokud poskytovatel pro účely daně z příjmu neuplatní výdaje ve skutečné výši, může je uplatnit paušálně, ve výši 60 % z příjmů.

Pokud ale živnostenské oprávnění nemá, ač mu zákon tuto povinnost ukládá, pak i tehdy jeho příjmy z této činnosti podléhají dani. V tom případě už si ale může uplatnit paušální výdaje jen do výše 40 % příjmů.

Kdy je plátce DPH host?

Výkladové stanovisko se rovněž obsáhle zaobírá problematikou DPH a služeb poskytnutých online platformou se sídlem mimo ČR. Zmiňuje i variantu, že host se kvůli DPH stane osobou identifikovanou k dani, bude se muset u finančního úřadu zaregistrovat, podat daňové přiznání a DPH zaplatit (například ze servisního poplatku za použití online platformy).

„Pro stanovení toho, kdo má povinnost přiznat daň z poskytnuté elektronické služby, je nutné zkoumat, komu je tato služba poskytnuta,“ uvádí se ve vyjádření. Dále je vyjmenováno pět variant, kde se postupy při platbě liší. „Služba poskytnutá zprostředkovatelem osobě, jež je považována za osobu povinnou k dani se sídlem (příp. relevantní provozovnou) v ČR, která jedná jako taková, je předmětem daně v tuzemsku a povinnost odvést daň se přenáší na příjemce této služby, tj. na poskytovatele ubytování nebo na hosta, pokud host není osobou nepovinnou k dani.“

12stránkové stanovisko bylo vydáno poslední únorový den. Upravuje však postupy finančních úřadů s účinností zpětně už od 1. ledna.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Redaktor serveru Lupa.cz se zaměřením na telekomunikace, média, IT a právo. Dříve šéfredaktor Právního rádce a mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).