Hlavní navigace

Huawei a ZTE jsou bezpečnostní hrozbou, varuje Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost

17. 12. 2018

Sdílet

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal oficiální varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE (PDF). Používání technických nebo programových prostředků těchto společností představuje bezpečnostní hrozbu, stojí ve vyjádření úřadu.

"K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ vysvětluje bez dalších detailů ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

Úřad se odvolává také na zprávu BIS za rok 2017, podle které Čína na českém území aktivně prosazuje své zájmy a provádí špionážní činnost.

„Varování podle zákona o kybernetické bezpečnosti znamená, že správci systémů, které spadají do kritické informační infrastruktury, významných informačních systémů nebo provozovatelů základních služeb, se popsanými hrozbami musí zabývat a musí přijmout adekvátní opatření,“ dodává úřad.

Týká se to státních úřadů a podniků, které s technologiemi čínských firem pracují. Jak Lupa nedávno zjistila, Huawei staví datové sítě například pro ŘSD nebo energetický kolos ČEZ.

Varování ale bude mít podle zákona dopad i na soukromé subjekty, které provozují systémy, jejichž napadení by mohlo mít vliv na fungování ČR jako suverénního státu. Jedním z největších uživatelů technologií Huawei jsou přitom například mobilní operátoři, kteří je využívají ve svých sítích. A právě na budování 5G sítí v Česku už Huawei podepsala první memoradnum se skupinou PPF, která ovládá operátora O2 nebo infrastrukturní firmu CETIN.

Před pronikáním čínských firem do infrastruktury varují už delší dobu úřady v USA i dalších zemích. Před časem se k restrikcím týkajícím se technologií pro 5G sítě připojila také Velká Británie. Česká BIS Huaewi a ZTE zmínila ve výroční zprávě v roce 2014, od té doby ale ve veřejných výstupech firmy výslovně nezmínila.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).