Hlavní navigace

Huawei se bojí vyloučení ze stavby 5G sítí v ČR. Může to stát 38 miliard, varuje

3. 4. 2020

Sdílet

Pokud tuzemští operátoři nezačlení do budování sítí 5G technologie od čínské společnosti Huawei, narostou v Česku s tím spojené investiční náklady. Alespoň to tedy tvrdí samotný Huawei, který si na toto téma nechal vypracovat studii s názvem Význam budování 5G sítí v České republice (PDF). Společnost rovněž spustila web 5Gvcesku.cz, kde odkazuje i na právní analýzu kanceláře AK Toman.

„Budování sítí páté generace (5G) bez společnosti Huawei prodraží plánované investiční náklady v České republice o 11,7 až 37,7 miliardy korun. Rozšiřování využití 5G sítí dle řady analýz významně přispívá ke zvyšování tempa ekonomického růstu. Náklady zpožděného rozvoje a implementace vysokorychlostní elektronické komunikační sítě o každý jeden rok znamenají pro českou ekonomiku roční ztrátu v mezi 16,49 až 33,3 miliardy korun,“ uvádí firma.

Studii pro Huawei vypracovalo Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA). To se k 5G nedávno začalo k 5G vyjadřovat i obecněji (vydalo studii k 5G a využití v pandemii, PDF), funguje jako zapsaný ústav (z.ú.) a v roce 2018 zaznamenalo výnosy 4,4 milionu korun a ztrátu.

Autor studie Aleš Rod reflektuje obavy Huawei o možném vyloučení z budování 5G. „Je zcela racionální a zodpovědné analyzovat veškerá potencionální bezpečnostního rizika. Ovšem úvahy o případných restrikcích je také třeba chápat v kontextu ekonomických dopadů,“ popisuje. „Významný externí zásah do tržního prostředí, ve formě vyloučení jakékoliv společnosti ex-ante, omezuje zdravý konkurenční boj a může zásadně ovlivnit kýžený růst efektivity a následné snižování nákladů v odvětví, které určují výši konečné ceny za služby a produkt.“

Obavy z vyloučení

Obavy Huawei z možného vyloučení pramení i z toho, že Evropská unie nedávno vydala takzvaný 5G security toolbox, který řeší bezpečnost sítí v Evropě. Na něm se výrazně podílel i český NÚKIB, který před Huawei vydal varování. Česká republika na základě toolboxu musí do 30. dubna přijmout první opatření.

Aktivity Huawei tak lze číst jako PR a lobbistické snahy, které vyvíjí i v jiných zemích. Firma ohledně toho začala hledat i šéfa kybernetické bezpečnosti.

Aleš Rod pro Lupu uvedl, že jeho závěry vychází ze studie Oxford Economics (jejíž zpracování si zadala firma Huawei), která „odhadla zvýšení nákladů v případě vyloučení Huawei z konkurence výstavby vysokorychlostních sítí v Německu, Velké Británii a Francii právě v intervalu 9 až 29 procent, a to na základě tří citlivostních scénářů.“

„Tento výpočet vychází ze změny HHI Indexu (míra tržní koncentrace) po změně počtu tržních hráčů a následné simulace reakčních nabídkových křivek pomocí mikroekonomických modelů,“ doplňuje Rod.

Podle insiderů z českého telekomunikačního prostředí ovšem HHI Index nelze příliš dobře aplikovat a někteří ho označují i za „nesmysl“. „Je tam hodně proměnných, operátoři například nekupují technologii jen podle situace v jednom státě. Třeba PPF bude tendrovat pro celý region,“ uvádí jeden z těchto insiderů.

Operátoři se k výpočtům rovněž příliš nehlásí. „Jako O2 nemůžeme odhadovat dopady na celý trh, natož před výběrovým řízením na budování 5G sítí,“ uvádí pro Lupu O2.

„Netušíme, jak tento údaj vznikl, ani co do něj bylo započítáno. Pravdou je, že pro operátory, kteří mají svou současnou síť postavenou na technologiích od Huawei, by byla výstavba 5G sítí na technologii jiného dodavatele velmi pravděpodobně nákladnější. Konkrétní podmínky jsou však otázkou komerčních jednání a nabídky ostatních dodavatelů, svou roli hraje i stáří aktuální LTE technologie,“ připojuje se T-Mobile.

Jiří Grund z Asociace provozovatelů mobilních sítí pak obecně dodává toto: „Dlouhodobě říkáme, že omezování soutěže na straně dodavatelů komponent 5G sítí může vést ve svém důsledku k vyšším nákladům. Uvedu příklad – když budete jako stát kupovat například bojová vozidla pěchoty (BVP), s velkou pravděpodobností dostanete atraktivnější nabídky při soutěži čtyřech uchazečů, než když do tendru pozvete jenom tři firmy. V tomto směru stojí studie CETA za důkladné prostudování. Na druhou stranu je potřeba brát zřetel i na otázky bezpečnosti. Operátoři v tomto směru dlouhodobě spolupracují s NÚKIB.“

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 4. 2020 16:09

    Kuba Rulec

    Koho chleba jíš, tomu píseň zpívej... si taky zaplatím AK Toman a XY ústav, aby něco hezkého vymyslel.
    Čínská komunistická strana se snaží podporovat hua, xio, mio...prostě dumpingové/podcenou chrlit technologie do světa, aby "držela prst" na tepu komunikace .... to snad, žádný demokratický stát nemůže myslet vážně, že by si chtěl nasadit tyto techonlogie do kritické infrastruktury, být takhle závislý....
    Číně nikdy nešlo o peníze, ale o ovládání, o moc.... a ta chutná, jak je známo ... moc moc moc.

  • 6. 4. 2020 8:07

    Net

    Přesně tak. Současná krize s novým koronavirem ukázala, jak moc nezdravě jsme závislí na Číně, a to i když s námi de facto spolupracuje a má zájem nám prodávat zdravotnický materiál (pochybné kvality).
    Kdo viděl jak se Bruce Aylward (WHO) vyhnul odpovědi v rozhovoru s Hong Kongskou reportérkou, proč WHO ignorovalo experty z Taiwanu, kteří od svých Čínských kolegů věděli, že se virus přenáší i mezi lidmi a nakazil několik doktorů, co syrové zvíře nejedli, a soustavně ignoroval jak to, že Taiwan epidemii zvládá bez následování drakonických opatření v protežované Číně... a jak Hong Kongská stanice dostala vynadáno od Čínských představitelů v Hong Kongu...
    Čína jede svoji politiku, dnes je to pro západ "neškodná" jedna Čína. Čína nově kontroluje, zda mapy v ní vytištěné náhodou nezobrazují Taiwan a další sporná území samostatně. Je otázkou, jak moc využije svou obchodní dominanci a svůj vliv v technologických firmách po celém světě, pokud jí dobrovolně dáme přístup do naší kritické infrastruktury. Co kdyby se v budoucnu Čína rozhodla Praze vypnout 5G kvůli "technickým problémům a nutné revizi" po té, co by primátor odjel na návštěvu do Tchaj-pej, nebo Česko vyhostilo velvyslance co MZ prodával roušky za stonásobnou cenu?

    6. 4. 2020, 08:08 editováno autorem komentáře

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).