Hlavní navigace

Huawei v Česku kvůli sankcím a varování spadly tržby skoro o tři miliardy

Sdílet

Jan Sedlák 9. 9. 2022
Huawei Autor: Jan Sedlák

České pobočce čínské společnosti Huawei loni v Česku výrazně spadly tržby. Ty v roce 2021 dosáhly na 3,4 miliardy korun, rok předtím to bylo 5,99 miliardy. Propadl se i zisk po zdanění, a to ze 122 na 49 milionů korun. Česká entita Huawei už dříve vyplatila mateřské společnosti nerozdělený zisk přesahující 402 milionů korun.

Na Huawei tak loni výrazně dopadly sankce a zákazy. Velký propad zaznamenala sekce chytrých telefonů, které nemají přístup ke službám Googlu nebo 5G modemům. Huawei se výpadek snaží nahradit novými kategoriemi jako jsou notebooky, chytré hodinky nebo monitory.

Další problémy způsobuje stále platné bezpečnostní varování NÚKIBu. Číňané kvůli němu přichází o zakázky. Huawei ztratila velkého zákazníka. CETIN spadající pod PPF se rozhodl na bezdrátovou část sítě použít prvky od Ericssonu a Huawei tak v generační obměně sítě nahradit. Ericssonu díky tomu loni výrazně narostly tržby nad miliardu.

“Obchodní výsledky za rok 2021 zaznamenaly pokles tržeb za zboží a nákladů za zboží, což vyústilo v pokles podílu na spotřebitelské obchodní skupiny,” uvádí Huawei v účetní závěrce. “Budeme se držet standardního portfolia výrobků a snažit se více proniknout do nových oblastí, jako jsou video, IP TV a TV řešení,” doplnila firma. Huawei u nás mimo jiné expandovala do energetiky.

Huawei propady zaregistrovala i globálně s tím, jak se se zákazy a omezeními potýká i jinde. Zakladatel firmy Ren Zhengfei nedávno v interním dopise sdělil, že podnik musí upřednostnit cash flow a ziskovost oproti růstu a rozsahu.

Odstraňování Huawei ze sítě CETINu a O2 vystřelilo tržby Ericssonu nad miliardu Přečtěte si také:

Odstraňování Huawei ze sítě CETINu a O2 vystřelilo tržby Ericssonu nad miliardu

Našli jste v článku chybu?