Hlavní navigace

Huawei v Česku kvůli sankcím a varování spadly tržby skoro o tři miliardy

9. 9. 2022

Sdílet

Huawei Autor: Jan Sedlák

České pobočce čínské společnosti Huawei loni v Česku výrazně spadly tržby. Ty v roce 2021 dosáhly na 3,4 miliardy korun, rok předtím to bylo 5,99 miliardy. Propadl se i zisk po zdanění, a to ze 122 na 49 milionů korun. Česká entita Huawei už dříve vyplatila mateřské společnosti nerozdělený zisk přesahující 402 milionů korun.

Na Huawei tak loni výrazně dopadly sankce a zákazy. Velký propad zaznamenala sekce chytrých telefonů, které nemají přístup ke službám Googlu nebo 5G modemům. Huawei se výpadek snaží nahradit novými kategoriemi jako jsou notebooky, chytré hodinky nebo monitory.

Další problémy způsobuje stále platné bezpečnostní varování NÚKIBu. Číňané kvůli němu přichází o zakázky. Huawei ztratila velkého zákazníka. CETIN spadající pod PPF se rozhodl na bezdrátovou část sítě použít prvky od Ericssonu a Huawei tak v generační obměně sítě nahradit. Ericssonu díky tomu loni výrazně narostly tržby nad miliardu.

“Obchodní výsledky za rok 2021 zaznamenaly pokles tržeb za zboží a nákladů za zboží, což vyústilo v pokles podílu na spotřebitelské obchodní skupiny,” uvádí Huawei v účetní závěrce. “Budeme se držet standardního portfolia výrobků a snažit se více proniknout do nových oblastí, jako jsou video, IP TV a TV řešení,” doplnila firma. Huawei u nás mimo jiné expandovala do energetiky.

Huawei propady zaregistrovala i globálně s tím, jak se se zákazy a omezeními potýká i jinde. Zakladatel firmy Ren Zhengfei nedávno v interním dopise sdělil, že podnik musí upřednostnit cash flow a ziskovost oproti růstu a rozsahu.

Odstraňování Huawei ze sítě CETINu a O2 vystřelilo tržby Ericssonu nad miliardu Přečtěte si také:

Odstraňování Huawei ze sítě CETINu a O2 vystřelilo tržby Ericssonu nad miliardu

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 9. 2022 9:54

    Net

    Nejde jen o prokazování backdoorů. Je problematické, když hrozí, že nebude možné prvky infrastruktury nahradit, protože budou závislé na totalitním režimu. Někteří si toho možná nevšimli, ale Rusko poslední dobou cvičí Evropu (ne)dodávkami plynu.
    Druhou věcí je, že Huawei přímo spolupracuje s Čínskou armádou v plánech invaze na Taiwan. Na Taiwanu jsme chtě nechtě technologicky závislejší než na komunistické Číně a je dost nerozumné financovat jeho likvidaci.

  • 10. 9. 2022 7:13

    Tojemi

    A o tom to přesně je.
    O $, Huawei byl vždy o něco levnější než AT&T, Siemens či Ericsson,nebo Cisco. Jenže Huawei neplatí daně v USA. Dodnes nikdo věrohodně neprokazal back_door v jejich síťových prvcích, stejně tak jako, že ostatní hráči na trhu je nemají.
    Fakt je, že v USA mají provideri povinnost zpřístupnit provoz v síti úřadům a je klidně možné, že to Huawei prvky neumožňují....
    V době, kdy jsem působil v T-mobile jsme z rozumných důvodu používali prvky od všech hráčů na trhu, ale při kontaktu s Help desky byl Huawei nejpouzitelnejsi a jeho technici přesně věděli co prodávají a co potřebujeme.

  • 11. 9. 2022 9:03

    Nickless account

    To je zase blábol.... :-/ Nejde v zadnem pripade jen o ten backdoor, ale o to odkud firma je a jak se chova.

    https://www.voanews.com/a/huawei-alleged-corruption-and-bribery/4781242.html

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).