Hlavní navigace

Huawei v Česku po roce našlo šéfa pro kyberbezpečnost, má řešit krize

Sdílet

Jan Sedlák 4. 2. 2021

Česká pobočka čínské technologické společnosti Huawei má podle informací Lupy ředitele pro kybernetickou bezpečnost (Cyber Security Officer, CSO). Ten by měl komunikovat se státem, zabývat se kybernetickými a dalšími zákony a regulacemi a připravovat Huawei na to, aby firma byla schopná vyhovět požadavkům a řešit případné krize.

Pozice CSO byla vytvořena po bezpečnostním varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a problémech, do kterých se Huawei vlivem toho a dalších akcí dostalo.

Jak jsme na Lupě informovali, firma post otevřela zhruba před rokem. Dlouho ho ale nebyla schopná obsadit. Možní kandidáti se například báli ztráty bezpečnostní prověrky a podobně.

Post nakonec vzal David Horad, který má v oblasti kybernetické a informační bezpečnosti dlouholeté zkušenosti. Doposud působil jako bezpečnostní ředitel v NN Životní pojišťovně, předtím podobné role zastával v IT gigantovi CSC nebo operátorech T-Mobile a Vodafone. V Komerční bance vedl audity informačních systémů.

Součástí náplně práce CSO má mimo jiné být monitorování rizik a vyvinutí mechanismu prevence případných krizí. Na starost bude mít rovněž “nouzové řešení krizí a komunikaci s cílem minimalizovat negativní dopady”.

Firma také uvádí, že chce zaručit, aby její “produkty a řešení splňovaly přísné bezpečnostní standardy a normy každé jednotlivé země” a že chce zvýšit svoji důvěryhodnost. CSO má z Prahy obsloužit také Slovensko a Rakousko.

Našli jste v článku chybu?