Hlavní navigace

Intel nakupoval v Česku, od brněnské firmy Netcope získal technologii pro čipy

19. 6. 2020

Sdílet

Netcope a Intel Autor: Intel

V Česku nakupovala další velká americká IT společnost. Slavný výrobce procesorů Intel získal od brněnské firmy Netcope její technologii P4, kterou bude nadále rozvíjet. Koupil jak produkt, tak duševní vlastnictví k němu.

P4 byl vyvíjen ve spolupráci s akademickým sdružením CESNET, českým NREN a za podpory Technologické agentury ČR a universitami včele s Fakultou informačních technologií VUT (skupina ANT@FIT pod vedením Pavla Benáčka). Netcope Technologies byla původně součástí rovněž brněnské firmy Invea-Tech, která se v roce 2015 rozdělila právě na Netcope a Flowmon Networks.

Netcope P4 je cloudová platforma, pomocí které je možné takzvané packet processing pipelines pro programovatelná hradlová pole (FPGA), a to za pomocí open source jazyka P4. Jde o high level programovací jazyk, díky čemuž vývojáři nemusí rozumět „podvozku“ FPGA čipů. Netcope se soustředí na využití FPGA v síťových kartách.

FPGA čipy se hodí v různých specifických zařízeních, které například nepotřebují tradiční univerzální čipy, ale různě měnit funkce a přeprogramovávat je dle potřeby. Intel se v FPGA už nějakou dobu snaží angažovat a diverzifikovat svoji závislost na běžných x86 procesorech, se kterými na trhu stále dominuje.

Intel společně s Netcope počátkem letošního roku oznámily spolupráci. P4 se stala softwarovou součástí síťové akcelerační karty Intel FPGA PAC N3000.

Netcope bude nadále jako společnost fungovat a bude se soustředit na vývoj jeho druhé technologie Tradecope. Ta rovněž pracuje s FPGA, tentokrát se ale soustředí na vysokofrekvenční obchodování na finančních trzích.

Netcope měl dle účetní závěrky v roce 2018 tržby necelých 40 milionů korun (meziroční růst o deset milion) se ziskem něco přes milion. Čísla za loňský rok ještě nejsou k dispozici.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).