Hlavní navigace

Jak jsme dva roky vyvíjeli internetovou banku pro Německo, než ji PPF zrušila

18. 2. 2020

Sdílet

PPF Autor: PPF

Česká finanční skupina PPF chtěla v rámci Home Creditu spustit internetovou banku v Německu. Měla zažádáno o bankovní licenci, pobočku v Mnichově a už zhruba dva roky se v PPF Gate na Evropské pracovalo na vývoji. Banka Velvon měla odstartovat letos v létě a do příprav dle interních informací nateklo značné množství peněz.

PPF se ale nečekaně rozhodla, že disrupce poměrně rigidního německého bankovního trhu nezapadá do konceptu expanze a chce se soustředit na rychle rostoucí rozvojové trhy, jejichž příkladem je Čína. Projekt Velvon tak byl před pár dny zrušen. Odpískána byla i expanze Zonky do některých zemí.

Roman Pichlík, který na vývoj banky v PPF dohlížel, se nyní na blogu rozepsal, jak byl tento projekt technicky postavený. Velvon měl například běžet kompletně v cloudu Microsoft Azure.

„Architektura byla postavená na mikroslužbách, na konci jsme jich měli 93, Kotlin, aplikační deployment Docker, Kubernetes, Azure cloud, DevOps abych jmenoval pár z nich. Postavili jsme observability platform, určenou k monitoringu a provozu banky, postavenou nad Splunkem, Prometheus, Grafanou, Victoria metrics a PagerDuty. Měli jsme poměrně přímočarý deployment model, kdy se každá změna nasazovala do produkčního prostředí pouze s jedním skokem přes prostředí s automatizovanými testy. Po merge do master větve trvalo 40 minut, než se změna objevila na produkčním prostředí,“ zmiňuje se v úvodu textu.

„Na papíře i v realitě jsme měli základní procesy, kterými jsme nejenom prováděli změny, ale drželi banku při životě, zátěžově testovali nebo prováděli chaos engineering experimenty, na základě kterých jsme zrobustnili jednotlivé části systému. Měli jsme mobilní bankovnictví pro iOS, Android (oboje reaktivní) i responsní internetové bankovnictví kde fungovala tlačítka Back a Forward (sic!). Všechno to fungovalo do té míry, že jsme si mohli simulovat provoz živé banky včetně příchozích plateb a plateb kartou,“ navazuje. Celý text je k dispozici zde.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).