Hlavní navigace

MICo Group: pro CoroVenty jednáme o blokové výjimce, snad bude do dvou týdnů

15. 10. 2020

Sdílet

CoroVent Autor: Karel Wolf

Zatímco pražské ČVUT sbírá poptávky po připravených plicních ventilátorech CoroVent, na které se složili občané a firmy v rámci jarní dárcovské kampaně, k dodání do českých nemocnic, ty zatím kvůli chybějící certifikaci do klinického provozu nesmějí. Výrobce jedná s ministerstvem zdravotnictví o výjimce.

Během prvních 48 hodin na výzvu ČVUT reagovalo 21 zařízení a během čtvrtečního odpoledne se ozvalo osm dalších nemocnic. Bez posouzení shody s technickými požadavky, které přikazuje evropská legislativa, ovšem plicní ventilátory do klinického provozu coby zdravotnický prostředek nesmějí. Situaci mohou řešit nemocniční zařízení individuálními žádostmi o výjimku u českého ministerstva zdravotnictví.  

Jak serveru Lupa.cz potvrdil Jiří Denner, ředitel skupiny MICo Group, jejíž dceřiná firma MICo Medical přístroje vyrábí, výrobce se pokouší zajistit pro CoroVenty hromadnou výjimku, která by mohla být do dvou týdnů. 

„MICo Medical stále jedná o výjimce pro CoroVenty a věří, že do dvou týdnů by ji mohli mít. V zájmu všech ale doufají, že to bude dříve. Teď se má věc tak, že každá jednotlivá nemocnice musí ministerstvo zdravotnictví žádat o výjimku a MICo by rádo vyjednalo s ministerstvem blokovou výjimku pro všechny nemocnice,“ odpovídá Denner.

S dotazem na řešení podmínek pro možnost nasazení ventilátorů CoroVent a podle jakých kritérií bude fungovat jejich přidělování, Lupa oslovila také samotné ČVUT, na vyjádření zatím stále čekáme.

Galerie ze zahájení výroby plicního ventilátoru CoroVent na konci dubna.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 10. 2020 8:37

    MP

    Vím, co jsou to klinické zkoušky, chvíli jsem pracoval i na vývoji jednoduché zdravotnické techniky. Ale v tomto případě už to mělo dávno být. Je to dost výrazný signál, že stát o podobné aktivity prakticky nestojí. Jo, chápu, byla to iniciativa v době, kdy v Itálii kolabovalo zdravotnictví a je dobře, že u nás dosud potřeba těchto ventilátorů nebyla. Ale že přijde druhá vlna se vědělo a jistě se to ví už minimálně měsíc. Bloková výjimka bude do 14 dnů - to je výsměch, nebo co? Za 14 dnů už při tomto tempu může být pozdě. Jen rozvézt ty přístroje a jednoduše zaškolit obsluhu nějakou dobu potrvá. A v případě záchrany života by měly jít byrokratické překážky stranou. Ono se (neoficiálně) říká, že klinické zkoušky jsou hlavně na to, aby odradily drobné výrobce.

  • 16. 10. 2020 10:22

    lahvon

    Já doufám, že alespoň ten rozvoz a zaškolení probíhá dopředu. A se schválením výjimky to jen zapnout a začnou na ro připojovat pacienty.

  • 16. 10. 2020 10:56

    Random Guy (neregistrovaný)

    Pokud jste pracoval v oboru tak vite proc to tak dlouho trva. 14 dnu je nic. To, ze to ma spravny technologicky navrh vubec nezarucuje ze tim nezabijete cloveka. Co kdyz nejste schopni zarucit kvalitu vyrobniho procesu a delnik Franta obcas nejaky ten dilek zapomene? Vyjimka je prace od toho ze se na vetsinu kontrol urad vykasle, presto musi alespon zakladni veci byt splneny.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).