Hlavní navigace

Kameramani, zvukaři i dramaturgové dostanou finanční pomoc od státu

Sdílet

Filip Rožánek 16. 2. 2021

Filmové profese, producenti, distributoři a provozovatelé kin budou moci od března žádat o státní podporu v rámci programu Covid Kultura. Oznámilo to ministerstvo průmyslu a obchodu. Jednorázová podpora pro OSVČ bude 60 tisíc Kč, právnické osoby mohou dostat kompenzaci maximálně 5 milionů Kč.

Výzva je určená lidem pracujícím ve štábových nebo tvůrčích profesích u filmu a také herečkám a hercům, kteří natáčí výhradně audiovizuální díla. „Podpora má směřovat opravdu pouze na ty profese, které se přímo podílejí na tvorbě nebo realizaci audiovize,“ uvedl vicepremiér Karel Havlíček.

Podle ministerstva je cílem podpořit OSVČ a firmy, které působí v audiovizi dlouhodobě a soustavně a jsou páteří českého audiovizuálního průmyslu. Motivací je zachovat současnou vysokou úroveň a know-how oboru.

O podporu bude možné žádat pouze jednou a jen v jedné z vyhlášených kategorií. Stát na podporu vyhradil celkem 200 milionů Kč. Pokrývá období od 1. května do 31. prosince 2020.

Ze štábových profesí mohou o podporu požádat například asistenti režie, pomocní režiséři, produkční složky, maskéři, vlásenkáři, kostymérky, kameramani, zvukaři, střihači, kaskadéři, osvětlovači, grip, SFX a podobně. Podpora není určena pro profese, které audiovizuální průmysl využívá jako dodavatele (např. catering, řidiči, obsluha agregátu, jeřábů, plošin atp.). 

kreativních profesí mohou o podporu žádat scénáristé, dramaturgové a režiséři. Dotaci mohou získat rovněž výkonní umělci, jimž příjmy z této převažující činnosti (včetně autorských honorářů) v roce 2020 poklesly minimálně o 50 % oproti roku 2019 a současně příjmy v roce 2020 nedosáhly limitu 418 020 Kč.

Firmy mohou získat takzvané „sedačkovné“ pro provozovatele kin, dále kompenzaci marně vynaložených nákladů distribučních společností nebo kompenzaci marně vynaložených nákladů a závazků produkčních společností.

Podrobné podmínky jsou rozepsané ve výzvě zveřejněné na webu ministerstva. Dotaci pro audiovizi nepůjde kombinovat s podporou poskytnutou z předchozích výzev z programu Covid Kultura, ani s podzimním kompenzačním bonusem pro OSVČ.

Našli jste v článku chybu?