Hlavní navigace

Kongresmani vyslechli šéfy Amazonu, Applu, Facebooku a Googlu. Téma? Zneužívání dominance

30. 7. 2020

Sdílet

USA - Sundar Pichai - Tim Cook - Mark Zuckerberg - Jeff Bezos Autor: Senát USA

Jeff Bezos, Tim Cook, Mark ZuckerbergSundar Pichai vypovídali před výborem amerického Kongresu. Kongresmani si šéfy velkých amerických technologických firem předvolali, aby jim mohli ve veřejném slyšení klást otázky týkající se jejich vyšetřování toho, jestli Amazon, Apple, Facebook a Google (Alphabet) zneužívají své dominantní postavení na trhu.

Bezos, Cook, Zuckerberg a Pichai před výborem vypovídali přes videokonferenci a přednesli svá připravená prohlášení, ve kterých popisovali, jak jejich firmy slouží zájmům zákazníků a jak se pohybují na velmi konkurenčním trhu. 

„Globální retailový trh je velký a mimořádně konkurenční. Amazon má méně než 1 % z celkového globálního retailového trhu v hodnotě 25 bilionů USD a méně než 4 % retailového trhu v USA,“ argumentoval třeba šéf Amazonu Jeff Bezos.

„Začínali jsme s 500 aplikacemi, dnes jich má App Store více než 1,7 milionu, a jen 60 z nich je od Applu. Je zřejmé, že pokud je Apple gatekeeperem, dělá jen to, že bránu více otevírá,“ hájil například obchod Applu s aplikacemi Tim Cook


Autor: Kongres USA, koláž: Lupa.cz

„Konkurence na trhu s digitální reklamou poskytuje vydavatelům a zadavatelům reklam, a tím pádem i uživatelům, nesmírné možnosti výběru. Například konkurence v reklamě – od firem jako Twitter, Instagram, Pinterest, Comcast a dalších – pomohla za uplynulých 10 let snížit náklady na online reklamu o 40 % a tato úspora se promítla do nižších cen pro zákazníky,“ tvrdí mimo jiné šéf Googlu (Alphabet) Sundar Pichai.

„Čelíme významné konkurenci firem, které se účastní tohoto slyšení a moha dalších, které prodávají reklamu a spojují lidi,“ hájil Facebook jeho šéf Mark Zuckerberg

Čtveřice pak čelila dotazům kongresmanů. Například Davida Cicillina, který slyšení předsedal, šéfové firem nepřesvědčili a podle něj přiznali znepokojivé chování svých firem. „To, co jsme na slyšení vyslechli, potvrzuje důkazy, které jsme v uplynulém roce nashromáždili,“ řekl po jednání agentuře Reuters.

„Z toho slyšení si odnáším jeden fakt: tyto firmy v podobě, v jaké dnes existují, mají monopolní moc. Některé musí být rozděleny a všechny musí být řádně regulovány a volány k odpovědnosti. Musíme zajistit, aby zákony na ochranu hospodářské soutěže, které vznikly před více než stoletím, fungovaly i v digitální době,“ řekl také na konci slyšení. Výbor podle něj vydá o svém šetření zprávu, ve které popíše i své další kroky. 

Celý záznam slyšení si můžete pustit na YouTube kanálu amerického Kongresu:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 7. 2020 12:39

    Luboš Brejcha

    Stát pod pohrůžkou smrti nebo vězení si pozve na kobereček velké byznysmeny, aby je vyslechl jestli nejsou moc velcí a jestli mají konkurenci.
    Přitom sám stát je jedinou velkou organizační strukturou, která nejen že nemá konkurenci v mnoha odvětvích, ale hlavně jako jediná si násilím uzurpuje tu moc přikazovat ostatním co smí a nesmí dělat se svým majetkem.
    Proč, když je monopol tak hrozný, státy zakazují existenci volnotržních škol, nemocnic, silnic, železnic, měst atd. atd.?

  • 30. 7. 2020 17:02

    Bez  přezdívky

    Zdravím, v jakém světě to žijete? Já myslel že soukromé školy, lékaři či železniční dopravci existují?
    Třeba v UK nedávno vznikla i zcela soukromá silnice s zcela "volnotržní" mýtnou budkou
    ( https://www.youtube.com/watch?v=E-m6vc7lsmE )

  • 30. 7. 2020 23:27

    Luboš Brejcha

    To, jestli je nějaká firma soukromá nebo ne, neznamená prakticky nic. Hlavní výhodou trhu je konkurence a ta nesouvisí s tím jestli je nějaká firma soukromá nebo ne. Jsou to dvě prakticky nezávislé věci. Můžete mít soukromou firmu jak bez konkurence, tak v čistě konkurenčním prostředí.

    "Třeba v UK nedávno vznikla i zcela soukromá silnice s zcela "volnotržní" mýtnou budkou"
    No právě. Někde vznikne kousek soukromé silnice a lidi jsou z toho v šoku, točí o tom videa a nejspíš se tam na to chodí dívat jako na atrakci. To je přece absurdní. Jiné než soukromé silnice nemají existovat, protože je to neekonomické a nemorální.

    V UK jde z rozpočtu každý rok asi 78 miliard korun do "veřejné dopravy". Ani ten kousek soukromé silnice není ani zdaleka volnotržní.

  • 30. 7. 2020 20:52

    Filip Jirsák

    Můžu se na něco zeptat redakce? Tohle je komentář, který splňuje pravidla pro diskutující? Mně to totiž připadá, jako trolling. Za poslední týden se tu pod jakýmkoli článkem nebo zprávičkou, která se jakkoli vzdáleně týká státu, objeví komentář Luboše Brejchy. Komentář, který nemá vůbec nic k tématu – pokaždé téma využije jen jako oslí můstek a začne mlít svou. Evidentně jediným účelem jeho komentářů je propagace jeho bizarních politických názorů. Já ho chápu, že to zkouší, kde se dá, protože se mu pochopitelně všude za ty jeho nesmysly vysmějí. Kdyby to byl jeden komentář, nechal bych to být. Ale když je to systematické tapetování, připadá mi, že už je to za hranou.

    Abychom si rozuměli, nevadí mi jeho zvláštní politická orientace. Vadí mi to tapetování pod články, které má být zjevně kompenzací toho, že jeho mimózní příspěvky nikdo nebere vážně.

  • 31. 7. 2020 12:43

    Martin

    Ono mi připadá, že původní záměr nového moderování diskusí a schvalování komentářů, uletěl do neznáma. A přiznám se, že nedávno jsem tady taky sám dal nějaký jeden nebo dva příspěvky, které byly z mého pohledu neschvalitelné a v rozporu s tím, co se tu tenkrát popisovalo při zavádění této novinky, že je pro schválení komentářů potřebné - a stejně to prošlo a bylo zveřejněno. Zmíněné nemyslím jakkoliv zle, byť s tímto novým moderováním a schvalováním od začátku nesouhlasím. Lupu mám rád. I když je to teď už napůl "cizí" DigiZone.

  • 30. 7. 2020 16:38

    bez přezdívky

    Sledoval jsem včera první čtyři hodiny na WP kanále a musím říci, že Cicilline mě velmi příjemně překvapil. Toho bych si dokázal z fleku představit místo Joe Bidena.

  • 31. 7. 2020 2:11

    bez přezdívky

    Škoda, že většina dalších diskutujících zde prezentuje své pohledy na věc čistě jen a) na základě BUD prvotního shrnutí na Lupě.. b) lenosti, si vyhledat informace jinde na jiných důvěryhodných serverech až po C) - že pochopitelně naprostá většina z negativně nesouhlasejích buď neměla čas či neměla jazykové kapacity na to, aby vstřebali vč úvodu ze strany Washington Post redakce a spolupracujích expertů více jak 7h přenos.

    teď jsem dokoukal zbytek (na jeden zátah je to fakt "až moc").. V první řadě mám zapotřebí říci, že oproti "výslechu Zuckerberga" před cca 2 lety, toto byla zcela jiná "liga".. členové Kongresu se neptali na STUPIDNI věci typu, na čem FB vydělává apod. Dotazy mnohých šly tak na dřeň, že to bylo jasně vidět na videu a odezvy svědků - jak se potili a vyhýbavě nabízeli následnou spoluprácí s kanceláří dotyčného senátora. Osobně z mého pohledu nejvíce propadla Mark The Greatest, prakticky při každé reakci se tvářil a působil jako nevěrohodné tele.. Tim Cook - OK vystupování, ale PROBOHA ! který xxx-! mu poradil to neskutečně ichtylné spojování (modlení rukou) s tím, že to přinese nějaké extra body???! Je naprosto patrné, že po prvních 2h již nic takového - trapného - nedělal. Osobně mě ta zcela "umělá, vynucená" gesta naprosto urážela.

    Co se týče kongresmanů a kongresmanek.. k jejich škodě, že vytušili šanci, jak se jednou v životě zviditelnti a chovat se naprosto nehorázně a neeticky (ačkoliv se sami na ETIKU v podnikání dovolávali každou chvíli) a nedovolit druhé straně (svědkovi) dokončit větu a kdykoliv se jim to hodilo, ho utnout.. přestože věděli, že budou mít možnost mu otázku položit za cca hodinu znovu.. to bylo ubohé..

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).