Hlavní navigace

Kongresmani vyslechli šéfy Amazonu, Applu, Facebooku a Googlu. Téma? Zneužívání dominance

Sdílet

David Slížek 30. 7. 2020

Jeff Bezos, Tim Cook, Mark ZuckerbergSundar Pichai vypovídali před výborem amerického Kongresu. Kongresmani si šéfy velkých amerických technologických firem předvolali, aby jim mohli ve veřejném slyšení klást otázky týkající se jejich vyšetřování toho, jestli Amazon, Apple, Facebook a Google (Alphabet) zneužívají své dominantní postavení na trhu.

Bezos, Cook, Zuckerberg a Pichai před výborem vypovídali přes videokonferenci a přednesli svá připravená prohlášení, ve kterých popisovali, jak jejich firmy slouží zájmům zákazníků a jak se pohybují na velmi konkurenčním trhu. 

„Globální retailový trh je velký a mimořádně konkurenční. Amazon má méně než 1 % z celkového globálního retailového trhu v hodnotě 25 bilionů USD a méně než 4 % retailového trhu v USA,“ argumentoval třeba šéf Amazonu Jeff Bezos.

„Začínali jsme s 500 aplikacemi, dnes jich má App Store více než 1,7 milionu, a jen 60 z nich je od Applu. Je zřejmé, že pokud je Apple gatekeeperem, dělá jen to, že bránu více otevírá,“ hájil například obchod Applu s aplikacemi Tim Cook


Autor: Kongres USA, koláž: Lupa.cz

„Konkurence na trhu s digitální reklamou poskytuje vydavatelům a zadavatelům reklam, a tím pádem i uživatelům, nesmírné možnosti výběru. Například konkurence v reklamě – od firem jako Twitter, Instagram, Pinterest, Comcast a dalších – pomohla za uplynulých 10 let snížit náklady na online reklamu o 40 % a tato úspora se promítla do nižších cen pro zákazníky,“ tvrdí mimo jiné šéf Googlu (Alphabet) Sundar Pichai.

„Čelíme významné konkurenci firem, které se účastní tohoto slyšení a moha dalších, které prodávají reklamu a spojují lidi,“ hájil Facebook jeho šéf Mark Zuckerberg

Čtveřice pak čelila dotazům kongresmanů. Například Davida Cicillina, který slyšení předsedal, šéfové firem nepřesvědčili a podle něj přiznali znepokojivé chování svých firem. „To, co jsme na slyšení vyslechli, potvrzuje důkazy, které jsme v uplynulém roce nashromáždili,“ řekl po jednání agentuře Reuters.

„Z toho slyšení si odnáším jeden fakt: tyto firmy v podobě, v jaké dnes existují, mají monopolní moc. Některé musí být rozděleny a všechny musí být řádně regulovány a volány k odpovědnosti. Musíme zajistit, aby zákony na ochranu hospodářské soutěže, které vznikly před více než stoletím, fungovaly i v digitální době,“ řekl také na konci slyšení. Výbor podle něj vydá o svém šetření zprávu, ve které popíše i své další kroky. 

Celý záznam slyšení si můžete pustit na YouTube kanálu amerického Kongresu:

Našli jste v článku chybu?