Hlavní navigace

Vlákno názorů k aktualitě Košík.cz sype zboží do papírových pytlíků, chce být více „bezobalový“ (aktualizováno) od JVr - Moc nechápu proč by papírový pytlík měl být...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 1. 2019 12:34

  JVr (neregistrovaný) 88.208.76.---

  Moc nechápu proč by papírový pytlík měl být lepší než plastový...
  Viz: http://wiki.ekoporadna.cz/index.php?title=Co_je_ekologi%C4%8Dt%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD_plastov%C3%BD_nebo_pap%C3%ADrov%C3%BD_s%C3%A1%C4%8Dek_(ta%C5%A1ka)%3F
  Plasty jsou obecně energeticky méně náročné na výrobu a dopravu. Jedíným jejich negativem je, že se "mohou dostat do oceánů" protože ti exoti na pobřeží veškerý odpad splachují do moře.
  Jenže my jsme v ČR my odpady do moře (a pokud možno ani do řek) nesplachujeme, ale spálíme (ve spalovnách k tomu určených, vzhledem k jejich podstatě - shoří ve spalovně většina plastů na CO2 a H2O s minimiem vedelších produktů se kterými si spalovna také poradí); nebo skládkujeme (to není nejlepší řešení protože tam zůstanou, ale vzheldem k jejich netečnosti tam plasty celkem dlouho vydrží a pak je z nich případně mikroplast).
  Samozřejmě, že je super obaly co nejvíce omezit případně recyklovat, protože dnes se "z hygienických" důvodů balí každá pí*voina do několika obalů.
  Tedy chvályhodná činnost výše zmíněná, jen bych místo papíru zvolil rozumný plast a ne nutně papír. Plast by šel omýt a znovu hygienticky využívat s minimálními náklady finančními i energetickými.

 • 17. 1. 2019 14:27

  JVr (neregistrovaný) 88.208.76.---

  A to máte z jakého zdroje? Já jsem pouze našel na stránce https://www.ropa.cz/vyuziti-a-zpracovani-ropy/ že "Až 8 % světové produkce ropy míří právě do výroby plastů" tedy ono to bude spíše naopak.
  Tomu, že by se pro enregetické účely využívalo pouze 10% ropy a zbylých 90% procent se využívalo na výrobu plastů... to bude trošku mimo rok 2019, kdy skoro všechna auta, lodě, letadla a nemalá část vlaků jezdí na nějaké produkty z ropy (možná za 30 let to bude tak, jak tvrdíte). V zásadě bez ropy se skoro nic nepohne. Zatímco na sebe obléknu klidně i bavlněné, lněné, bambusové...o­blečení ve kterém v určitých případech ani plast není.
  Samozřejmě můžete přejít k argumentaci typu, že k tomu abych tu bavlnu vypěstoval, zpracoval a dopravil do obchodu potřebuji dopravu a ta spotřebuje ropu, ale to se dostáváme už docela daleko od tématu, které bylo, zda používat plastový nebo papírový pytlík :)

 • 17. 1. 2019 0:15

  peci1

  Plasty (resp. ropa) jsou omezeny zdroj. Papir (resp. stromy) jsou pri spravnem hospodareni zdroj neomezeny. To je dost podstatny rozdil.

 • 17. 1. 2019 8:05

  JVr (neregistrovaný) 88.208.76.---

  Máte pravdu, že ropa je omezený zdroj. Pokud ji přestaneme jen tak spalovat máme jí poměrně dost, ale o tom to asi není pokud se bavíme o snižování emisí CO2. Jenže plasty obecně jsou "organické makromolekulární sloučeniny" tedy podstatou plastů je C, H, O. První plasty se dokonce vyráběly ze dřeva. A v dnešní době je technicky možné vyrábět plasty z lecčeho. Záleží na druhu plastu a samozřejmě ceně, kterou do toho chcete investovat (ale ano nejlevnější je to v současnosti z ropy, tak se vyrábí z ropy případně z uhlí tedy fosilních zdrojů s částečným využitím rostlinných zdrojů, kterých však nebývá více než 30%).
  V dnešní době se ale hovoří a vývoj směřuje k bioplastům, protože jsou rozložitelné a neměly by (tolik) zatěžovat životní prostředí. A tak lze předpokládat, že využití fosilních paliv pro výrobu plastů bude postupně klesat.

 • 17. 1. 2019 8:31

  fd (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:----

  Paliva cini cca 10% spotreby ropy a je to defakto odpad, co myslite ze nosite na sobe? Z ceho myslite ze se vyrabi vsechny ty telefony, televize, tablety?