Hlavní navigace

Mezi podvodnými e‑shopy v roce 2020 vedli prodejci obuvi

8. 1. 2021

Sdílet

E-commerce - e-shop - klávesnice Autor: Depositphotos

Česká obchodní inspekce v loňském roce varovala celkem před 358 rizikovými e-shopy, tj. téměř jedním denně. Analýza jednotlivých rizikových obchodů serveru Vím, kam klikám ukazuje, že zárukou bezpečného nákupu není ani umístění na české doméně .cz. Téměř 40 % varování se totiž týkalo stránek s českou doménou, jejichž obsah vypadal na první pohled důvěryhodně.

Trendem mezi podvodníky se v loňském roce staly obchody s nabídkou obuvi světových výrobců jako je ECCO, VANS, KEEN nebo UGG, které sídlí na doménách jako je eccooutlet.cz, keenobuv.cz či uggsleva.cz.

To, že se jedná o rizikový obchod, lze často poznat podle chybějících kontaktních údajů, kdy pod záložkou „Kontakt“ je pouze formulář. Na stránkách zároveň nejsou obchodní podmínky a pokud jsou přítomny zásady zpracování osobních údajů, není v nich uvedeno, kdo je jejich zpracovatelem. 

V některých případech by po nás dalším varování měla být rovněž absence zeleného zámečku v řádku adresy upozorňující nejen na chybějící zabezpečení webu, ale i nemožnost nezávislého ověření jeho provozovatele.

Seznam rizikových e-shopů (nejen od ČOI) pravidelně přebírá např. společnost Seznam.cz, která uživatele varuje prostřednictvím doplňku k prohlížeči či antivirová firma ESET.

Tato aktualita byla zaslána čtenářem serveru Lupa.cz pomocí formuláře Přidat aktualitu. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 1. 2021 12:52

    Uncaught ReferenceError:

    tohle

    "V některých případech by po nás dalším varování měla být rovněž absence zeleného zámečku v řádku adresy upozorňující nejen na chybějící zabezpečení webu, ale i nemožnost nezávislého ověření jeho provozovatele."

    již dnes neplatí. Existují TLS certifikáty zdarma, neprobíhá žádné ověření identity, pouze se prokazuje přístup k doméně. Nezávislé ověření provozovatele se tedy dnes již ve velké míře vůbec nekoná.

    Stejně tak informace o zeleném zámečku je nesprávná, většina dnešních prohlížečů zelený zámeček již nezobrazují. Chrome nezobrazuje nic, pouze zobrazí přeškrnutý zámeček v případě nepoužití TLS. Firefox zobrazuje myslím šedý zámeček.

  • 9. 1. 2021 19:55

    Filip Jirsák

    již dnes neplatí. Existují TLS certifikáty zdarma, neprobíhá žádné ověření identity, pouze se prokazuje přístup k doméně. Nezávislé ověření provozovatele se tedy dnes již ve velké míře vůbec nekoná.
    Tohle není nic, co by platilo teprve dnes. Pro DV certifikáty se vždy ověřoval jen přístup k doméně.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).