Hlavní navigace

Názor k aktualitě Ministerstvo vnitra se vyhne pokutě za to, že neuhlídalo osobní údaje v registru obyvatel od Luk - Že stát dává pokutu sám sobě, smysl má....

  • 30. 8. 2019 12:36

    Luk

    Že stát dává pokutu sám sobě, smysl má. A to proto, že pokuta jde z rozpočtu konkrétního úřadu a ten ji tedy pocítí (pokud je citelná - pokuty ministerstvům v řádu tisícovek Kč samozřejmě nemají naprosto žádný smysl). Například nezbude na nová křesla nebo na výlet před Vánocemi ;-)

    Každopádně by se měla pokuta pak vymáhat po tom, kdo porušení zákona zavinil. Což se v praxi děje velmi zřídka. Takže platí, že "z cizího krev neteče" a svádí to k lehkomyslnosti nebo v horším případě vysloveně k prasárnám.

    Jinak tohle je přesně situace, kdy stát ukazuje, že "co je dovoleno Bohovi, není dovoleno volovi". Prostě se stát chová jako vrchnost, která může cokoliv a je nepostižitelná, zatímco ostatním hrozí (zrovna třeba v případě GDPR) až neomezeně vysoké pokuty. A kromě jiného je hrubá chyba dávat státu jakékoli osobní nebo jiné citlivé údaje nad rámec toho, co je absolutně nezbytně nutné. Údaje unikaly, unikají a unikat budou. Nebo je zneužije přímo stát.