Hlavní navigace

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo nasazování technologií od Huawei a ZTE

Sdílet

Jan Sedlák

Ministerstvo zdravotnictví přistoupilo k varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nekompromisně a podle deníku Právo zakázalo nasazení technologií od čínských společností Huawei a ZTE.

„Ministerstvo zdravotnictví vydalo Opatření Manažera a Architekta kybernetické bezpečnosti MZČR č. 1, na základě kterého se nepovoluje používání hardwarových a komunikačních technologií a softwaru společností Huawei a ZTE v rámci informační infrastruktury ministerstva,“ uvedlo pro Právo ministerstvo.

Pod rezort zdravotnictví spadá dalších 70 organizací jako jsou nemocnice či lázně. Ty musí udělat bezpečnostní analýzy a následně ministerstvo informovat. Samo ministerstvo zdravotnictví od Huawei a ZTE nic nepoužívá.

Číňané budou mít složitou situaci také na ministerstvu spravedlnosti. „V tuto chvíli již víme, že kritická infrastruktura resortu nebude nyní ani v budoucnu obsazena infrastrukturními prvky od společnosti Huawei. V ostatních případech není analýza dokončena a bude přijato více opatření,“ cituje Právo úřad.

V současné době se provádí analýza rizik také na dalších ministerstvech. Za zmínku stojí, že Huawei před pár dny vyhrálo tendr na dodávky switchů pro vnitro, respektive policii.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?