Hlavní navigace

Názor k aktualitě Mobilní aplikace Lítačka od prosince konečně nabídne dlouhodobé kupóny od vdx - Já tam teda žádnou novou technologii v samotné...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 11. 2019 10:41

  vdx

  Já tam teda žádnou novou technologii v samotné Lítačce nevidím, karta je jen přebarvená a vím, že původně fungovala souběžně s OpenCard.

  Nové technologie určitě byly přidané tj. zejména odstavení těch tzv "validátorů", což byla další nepříjemná podivnost, protože než člověk dojel k metru, tak se musel většinou v místním rozsahu přesouvat načerno...

  Celkově můj názor je ten, že kdyby se od začátku nastavily procesy tak, jak je mají už desetiletí sukromí dopravci tj. porovnání identifikace cestujícího s údajem na serveru o zakoupené jízdence/kupónu, všechny tyhle nesmysly nemusely vůbec být. Stačila by vydaná papírová průkazka s fotkou, případně s vytištěným QR kodem pro rychlejší načtení čtečkou (plastová je samozřejmě lepší z hlediska životnosti i rychlosti načítání údajů). Stejně ten tzv. zabezpečený údaj na NFC slouží v podstatě k ověření, že nejde o falzifikát karty, důležitá je fotka jako identifikátor (u nepřenosných karet, což je myslím většina). K ověření by pak ani nebyl potřeba internetový přístup revizora, identifikátor by se mohl odeslat automaticky jako sekvence kódů přes sms a stejně tak následně přijmout výsledek ověření. Tady uznávám, že by to mohlo trvat o něco déle než dorazí odpověď, takže by kontrola tímto způsobem nemohla být tak rychlá (např. v autobusech).

  A jestliže se teď naučili, jak zabezpečit údaje v mobilu (včetně pravosti fotky cestujícího), tak to bych považoval konečně za novou technologii. Ale to u mobilbankingu (v primitivnější podobě) fungovalo odhadnu už tak před 15 lety.

  29. 11. 2019, 10:46 editováno autorem komentáře