Hlavní navigace

MPSV spustilo ostrý provoz kontroverzní eNeschopenky

2. 1. 2020

Sdílet

Jana Maláčová - ministerstvo práce a sociálních věcí Autor: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Projekt elektronických neschopenek, který dlouhodobě čelí kritice především ze strany lékařské komunity, spustil na Nový rok ostrý provoz, Ministerstva práce a sociálních věcí o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

Projekt elektronických neschopenek se připravoval od roku 2017 a původně měl být spuštěn
již 1. ledna 2019. Ještě v roce 2017 se ale ukázalo, že celý nápad není koncepčně dotažený a práce na něm byla dočasně přerušena. V následujícím roce dorazil do sněmovny návrh, který se snažil právní úpravu eNeschopenky z léta roku 2017 zrušit. K obnovení projektu došlo až během roku 2019 a to především v souvislosti se zrušením karenční doby (období, kdy zaměstnavatel nemoc neproplácí) při výplatě náhrady mzdy zaměstnancům.

Elektronická neschopenka v tomto ohledu řeší dvojí problém, jednak díky ní mizí okno, kdy v mezidobí mezi odesláním a doručením papírové neschopenky využívali někteří zaměstnanci tuto dobu k jiným než léčebným účelům a také dává zaměstnavatelům, ale i ČSSZ přesnější přehled o nemocných zaměstnancích. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v minulém roce rozhodla o spuštění systému k 1. 1. 2020, lékaři mohli systém v testovacím režimu zkoušet od prosince.

Právě z jejich strany čelí nový elektronický prvek v jejich praxi největší kritice, systém je údajně nedotažený a namísto menšího papírování práci přidělává.

Samotné ministerstvo tvrdí opak: „S eNeschopenkou nikdo nebude tratit a všichni získají – pacienti, zaměstnavatelé, a dokonce i lékaři. Místo zdlouhavého vypisování zadají jen rodné číslo pacienta. Přitom zdravotní  pojišťovna  jim  zaplatí  totéž  jako dnes. Takže stejně peněz za méně práce,“ prohlašuje Maláčová. „Pacienti už nebudou  muset  nést  papírovou  neschopenku  zaměstnavateli. Informace, které vyplní lékař, se odešlou ČSSZ a zaměstnavatelé je budou mít k dispozici. Pacient nebude muset řešit nic dalšího a v klidu se léčit doma. Lékaři nebudou muset vypisovat ručně celou neschopenku. Na základě rodného čísla pacienta se jim formulář vyplní sám,“ dodává.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).