Hlavní navigace

Na budování internetu půjde další miliarda, provideři budou moci žádat o dotace

10. 9. 2019

Sdílet

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR Autor: Jan Sedlák

Stát chystá díky evropským fondům uvolnit další velké peníze na pokrytí Česka vysokorychlostním internetem. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) chystá vypsání třetí výzvy, v rámci které budou moci internetoví provideři žádat o zhruba miliardu korun.

Tato výzva tak naváže na výzvu druhou, který byla vyhlášena letos v červenci. Ministerstvo průmyslu v ní obdrželo 40 žádostí na částku převyšující jednu miliardu. První výzva kvůli špatně nastaveným pravidlům nevzbudila zájem a žádost podali pouze tři poskytovatelé internetu, kteří žádali 50 milionů korun. Původně na internet mělo jít až 14 miliard, peníze ale byly přesunuty jinam. Situaci na Lupě dlouhodobě sledujeme.

MPO začne o třetí výzvě diskutovat 17. září na konferenci o vysokorychlostním internetu v Konferenčním centru City. „Podmínky výzvy se diskutují. Každopádně není ambicí zásadně měnit ty z druhé výzvy, protože byly úspěšné a sklidili jsme za ně pochvalu,“ uvádí pro Lupu náměstek ministerstva průmyslu Marian Piecha.

Společně s tím také začnou veřejné konzultace, které potrvají asi měsíc. V rámci nich se má debatovat o tom, co jsou to takzvaná bílá místa. Ta mají ukazovat, kde v Česku není vysokorychlostní internet a kde se zároveň provideři sami k pokrytí nechystají. Samotná výzva by měla být vyhlášena začátkem příštího roku.

Podle současné mapy MPO je v Česku zhruba sedm tisíc těchto bílých míst z celkových 22 tisíc. Ambicí státu je pomocí dotací pokrýt tři tisíce bílých lokalit. „Některá místa se budou zaplňovat přirozenou cestou, kdy s výstavbou začnou sami operátoři. My míříme na ten zbytek,“ popisuje ministr průmyslu Karel Havlíček. „Do roku 2023 bychom chtěli mít ‚všude‘ internet o rychlosti alespoň 30 Mb/s.“

Havlíček vysokorychlostní internet „v každé malé vísce“ označuje za „elementární předpoklad“ toho, aby Česko dle plánů jeho úřadu mohlo realizovat inovační strategii, do které zapadá třeba umělá inteligence, chytrý průmysl, věda, výzkum a podobně.

MPO chce zároveň tlačit na další resorty s řešením dalších problémů, které budování broadbandu brání. Typicky jde o věcná břemena, který se mají řešit během následujících měsíců. Za další urychlení MPO považuje bezúročné půjčky, které na stavbu internetu začala nabízet Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 9. 2019 13:15

    Fang

    Celková vyše této "podpory" působí vtipně s přihlednutím faktu že o něco vyšší částku poslal Vodafone do zahraničí své matce (https://www.lupa.cz/aktuality/cesky-vodafone-loni-navysil-zisk-a-cely-ho-poslal-jako-dividendu-do-zahranici/). A ostatní nadnárodní OPové na tom budou obdobně.

  • 10. 9. 2019 12:25

    Jan Forman

    Mám z toho pocit, že na vesnici to je samý analytik a programátor, kterej by to dělal, ale nemůže protože málo internetu.
    Čím víc internetu tím víc vzdělaných programátorů a analytiků :-) rozhodně bych ještě přistavěl VŠ do každé vesnice.

  • 10. 9. 2019 22:27

    Radek Zajíc

    TM je schopen pokryt milion domacnosti optikou za 15 mld. Kc, to je 15 tis. Kc na domacnost
    V posledni vyzve dotaci bylo poptavano pokryti ~90k adresnich mist, pokud by jich za tu pozadovanou 1,1 mld. operatori pokryli pulku, tak je to ~25 tis. na adresni misto.

    V CR je ~4,3 mil. domacnosti; pokud by pokryti jedne domacnosti optikou stalo prumerne 30 tis. Kc, celou CR bychom pokryli za ~121 mld. Kc. Zda se to hodne, ale je to zhruba stejna castka, jakou velci operatori odvedou na dividendach za 10 let. Optika u nas ale nema zelenou, takze se celoplosneho pokryti asi nikdy nedockame. Ani za ty dotace... :-(

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).