Hlavní navigace

Názor k aktualitě Neuronová síť z VUT v Brně umí automaticky zostřit rozmazané fotky od Rozmazané? - Drtivá většina těch ukázek zostření ale neobsauje rozmazané...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 7. 2017 11:34

  Rozmazané? (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Drtivá většina těch ukázek zostření ale neobsauje rozmazané fotky. I po zvětšení všechny vypadají, že mají jen pěkně uniformní "linear motion blur". Což je něco, co NASA umí zostřit už desítky let. Při fotografování vesmírných objektů jsou doby expozice v minutách, někdy i hodinách. Během té doby se objekt pohne o nějaký malý úhel. Výsledkem je fotka, kde je objekt rozmáznutý. Jenže když víte, odkud a kam se pohnul, tak už to dokážete zostřit. Prostě proto, že víte, že se pohyboval rovnoměrných lineárním pohybem z místa A do místa B.

  Klasické rozmazané fotografie ale vznikají nerovnoměrných pohybem. Takže rozmáznutí se spíše než čárám podobá fajfkám. Je jen pár výjimek, například kamery zabírající pohybující se auta. Takže zrovna na SPZ se to dá úspěšně použít a také se to používá.

  Zajímalo by mě proto, zda tenhle SW umí zostřit i fotky rozmazané třebas proto, že fotíte z ruky s dlouhou dobou expozice. Na to SW také je, ale vyžaduje člověka, aby nakreslil tu "fajfku" (dráhu pohybu). To člověk zvládne například když je na fotce nějaký zdroj světla nebo naopak tmavší objekt.

  A úplně úžasné by bylo, kdyby to zvládlo zostřit i fotky s gausovým šumem atd. Jenže to už jsme asi u toho, že kde není detail, tam není co zostřit.