Hlavní navigace

Nové bezkontaktní eObčanky budou komunikovat i s některými NFC čtečkami

15. 6. 2021

Sdílet

Občanský průkaz s čipem Autor: Ministerstvo vnitra ČR
  • 16. 6. 10:25 – doplnili jsme vyjádření ministerstva vnitra k možnosti přihlašování ke službám e-governmentu bezkontaktním čipem 

Nové občanské průkazy s biometrickými údaji, které na začátku června posvětila Poslanecké sněmovna, a které má stát začít vydávat od 2. srpna, budou vybaveny bezkontaktním čipem. Podporovat budou i technologii NFC a tedy i přinejmenším některé NFC čtečky, potvrdila Lupě Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra:

„Občanské průkazy budou vybaveny bezkontaktním čipem, přičemž se jedná o bezkontaktní technologii komunikující na 13,56 MHz dle ISO 14443, což mají s NFC společné. Bezkontaktní čip tedy bude umožňovat komunikaci s některými čtečkami, které se označují jako ‚NFC‘, technicky bude možné komunikovat s čipem také z některých ‚NFC‘ telefonů,“ řekla.

Průkaz přitom bude zabezpečen obdobně jako cestovní pasy. K biometrickým datům tak budou mít přístup jen státní orgány, běžný občan bude moci pomocí NFC čtečky (nebo mobilní aplikace) přečíst jen základní údaje. Kromě bezkontaktního čtení nenabídnou nové eOP žádné nové funkce (o možnostech, které se nabízely, jsme psali zde).

„Co se týká nových funkcí, ke kterým bude možné eOP použít, tak odpověď navazuje na předešlé s tím, že nově přibývají bezkontaktně čitelné údaje, které jsou ale zabezpečeny stejně, jako na cestovním dokladu, zabezpečení je víceúrovňové, tedy například k nejcitlivějším datům (otisky prstů) se dostanou jen inspekční systémy (např. státní složky, hraniční kontroly, …),“ říká ministerstvo.

NFC čip tak nebude sloužit pro přihlašování ke službám e-Governmentu. „Pro účely elektronické identifikace bude nadále sloužit pouze kontaktní elektronický čip umístěný na eObčance. Pokud chtějí uživatelé použít eObčanku k přihlášení na mobilních platformách, pak je nutné si nainstalovat aplikaci eObčanka (k dispozici pro Android a iOS) a mít jednu z podporovaných Bluetooth čteček čipových karet,“ doplňuje Malá.

„Bezkontaktní čip implementuje striktně funkcionalitu definovanou standardizací pro doklady s biometrickými prvky, žádná další funkcionalita nebyla legislativně požadována (ani umožněna), identifikační doklad může obsahovat pouze legislativou definované/požadované funkcionality, ty jsou na bezkontaktní části víceméně shodné s cestovním dokladem nebo povolením k pobytu. Jiné funkčnosti jako WebAuthn/CTAP2 tedy podporovat nebude,“ dodává na dotaz Lupy.

Změnu průkazů Česku ukládá nařízení EU o posílení zabezpečení průkazů totožnosti občanů (2019/1157). To vstupuje v účinnost od 2. srpna 2021. K tomuto datu tedy má Česko začít nové eObčanky vydávat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).