Hlavní navigace

Názor k aktualitě O českou aukci 5G kmitočtů se zajímá rakouský operátor A1, poslal připomínky od lahvon - Sám jste si popřel úvodní domněnku druhým bodem...

 • 8. 7. 2020 13:48

  lahvon

  Sám jste si popřel úvodní domněnku druhým bodem vlastního rozboru.

  Že něčemu člověk nerozumí a neumí dohlédnou budoucí důsledky, to je v pořádku.
  Ale soudný člověk zváží, jestli házet do pléna laické domněnky a pocity, zabalené a tvářící se jako odborné závěry. ;-)

  Fakt je, že běžný uživatel řeší jen “mám mobil, můžu v dostatečné kvalitě a spolehlivě telefonovat, fungují mi data tak, že nevnímám žádné zpomalení”. A co je za technologie na pozadí, to je něco, co není vůbec pro zákazníka podstatný.
  Pro firmy provozující sítě to ale podstatné je. Aby udrželi kvalitu služby (mobilní internet) v čase, musí postupně do sítě investovat, rozšiřovat kapacity sítě.
  • roste počet datově aktivních zákazníků
  • roste datová náročnost aplikací v telefonech
  • roste datová náročnost i obliba streamovacích služeb
  • roste datová náročnost webových aplikací a webových stránek
  • roste počet zařízeni a strojů, připojených do internetu a komunikujících do světa.

  Kdyby operátoři zamrzli v bodě, kde jsme dnes, za pár let budete remcat, že se nedovoláte v centru metropolí a že vám vypadává spojení s emailovým serverem, cuká se video, ...

  Není za tím žádná raketová věda tomu porozumět.
  Nechte bokem takový ty marketingový use case řešení z white paperů, o telemedicíně, operacích z domova, samořiditelných autech a automatickém řízení výroby. To fakt nás koncové uživatele trápit nemusí a kdo ví, kdy a jestli se to nad 5G sítěmi bude provozovat.

  To že ale naroste datová propustnost sítí, zvýší se tím pádem rychlost a zkrátí doba odezvy, to je něco, co sám pocítíte, aniž byste si to možná uvědomil. Protože předně nepocítíte negativa přetížené sítě.