Nic zvráceného na tom není. Plyne to ze zákona velkých čísel. Běžně používaný výběrový vzorek 1000 lidí poskytuje dostatečnou přesnost, tady je domácností ve vzorku ještě víc. Takže to není číslo vycucané odnikud, ale velmi přesný odhad.
Mimochodem, nezáleží na tom, zda vysílání přijímáte přes satelit, pozemně nebo kabelem. Pořád je to vysílání, tedy informace se šíří jen od vysílače k vám, ne opačně.
No statistika, nikdo netvrdí že je to na první pohled každému zřejmé. I tisíc je na tyhle účely zcela postačující vzorek, pokud byl vybrán dobře (což reálně není jednoduché). Skutečné sledování chování "všech" diváků bych naopak považoval za risk ohledně soukromí.
https://www.nielsen-admosphere.cz/produkty-a-sluzby/mereni-sledovanosti-tv-v-cr/parametry/
> Měření probíhá na reprezentativním vzorku 1 900 domácností vlastnících TV přijímač, což odpovídá 4 450 jednotlivcům.
Ne, ta čísla nejsou vycucaná z lógru. Čísla z jednotlivých domácností, které jsou součástí panelu, jsou změřená. Jak se v ČR měří sledovanost TV si můžete přečíst třeba zde: https://www.mediaguru.cz/clanky/2019/05/tv-sledovanost-se-v-cesku-elektronicky-meri-22-let/
Zatím máme stále rok 2020. Pokud znáte tolik lidí, kteří nesledují produkty TV, potom to nejsou televizní diváci a do těchto statistik nepatří. Naše domácnost také sleduje TV pořady s posunem, třeba i měsíců z PVR, zejména v době, kdy se na nic "on-line" nedá koukat a v archivu toho čeká plno na shlédnutí. Ale na změření sledovanosti vánočních pořadů to nic nemění.
Novinář, mediální analytik a lektor digitální komunikace. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.