Hlavní navigace

Vlákno názorů k aktualitě O2 v Česku zrychlí DSL internet, od prosince začne nabízet bonding od Radek Zajíc - Přístupovou síť (poslední míli, včetně DSLAMů), agregační síť...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 11. 2020 23:16

  Radek Zajíc

  Přístupovou síť (poslední míli, včetně DSLAMů), agregační síť i předávací routery vlastní a provozuje CETIN. Operátoři mají připojení do CETINu a do Internetu (zjednodušeně).
  Nabídka CETINu je shodná pro všechny, proto všichni mohou nabízet bonding, proto všichni nabízejí shodné rychlosti (resp. mohou vzít produkt CETINu s rychlostí 100/10 a sami ho omezit dolů např. na 70/7, ale podobné psí kusy skoro nikdo nedělá).
  Bonding do toho vnáší další element, a to konvertor, umístěný u zákazníka, mezi dvoupárovým DSL a zákaznickým routerem s rozhraním Ethernet. I tenhle konvertor vlastní a provozuje CETIN.

  V nabídce CETINu je bonding už rok, instalovatelný (u malých operátorů) od ledna 2020. O2 doteď bonding nenabízelo, teď už ho nabízí.

  Co Vás tolik zmátlo? :-)

 • 26. 11. 2020 22:58

  bez přezdívky

  Som z toho volaaký zmätený :-). Bonding přece vyžaduje odpovídající HW na poslední míli, data jdou kompletní čtyřkou, tedy dvěma páry. To jako ti jednotliví provideři mají na úrovni koncových uživatelů vlastní infrastrukturu? Pokud ano, rozuměl bych tomu, že že jeden nabízí něco, co druhý ne. ale nezdá se mi to. Na vesnici, kam jezdím, se loni nebo předloni budovalo, objevily předsunuté DSLAMy a všechny jsou polepeny cedulkami Cetin. Přitom tam nabízí připojení do Internetu všichni větší hráči (ověřeno). Chápu, že si pronajímají infrastrukturu od Cetinu a že od nějakého stupně (dejme tomu od "okresu" výše) už opravdu vlastní vybavení mají, byť ne všichni třeba vlákna, ale ta poslední míle mi leží v hlavě.