Hlavní navigace

O2 ve Stodůlkách otevírá šesté datacentrum s osmi datovými sály

Jan Sedlák

Tuzemský telekomunikační operátor O2 otevírá své již šesté datové centrum. K lokalitám na Chodově, v Hradci Králové, Brně, Uherském Hradišti a Naganu v Praze na Žižkově nově přidává objekt v pražských Stodůlkách.

Zastavěná plocha šestého datacentra jsou 3000 metrů čtverečních a na datové sály připadá plocha zhruba 1800 metrů čtverečních a celkem osm datových sálů. V komerčním stále je v první fázi k dispozici až 110 racků. O2 chce čtyři sály využívat pro interní potřeby, jinak z datacentra nabídne housingové a cloudové služby, které běžně nabízí ve svém portfoliu.

Objekt ve Stodůlkách byl stavěn podle standardů TIER III, na rozdíl od datacenter O2 na Chodově, v Hradci Králové a Nagano ovšem certifikaci od Uptime Institute nemá. Budova má mimo jiné elektronický přístupový systém, který využívá čtení krevního řečiště lidské dlaně.

„Budova je připojena na nezávislé páteřní optické trasy, na kterých je nasazena technologie DWDM, která je již dnes připravena pro přenos rychlostí až 16 Tb/s. Napájení je řešeno jako plně redundantní, kde všechny komponenty mají zálohu minimálně N+1 (dle specifikace TIER III). Budova je připojena dvěma VN přípojkami na infrastrukturu Pražské energetiky. Vnitřní napájení je zálohováno systémy UPS, které pokrývají krátkodobé výpadky sítě, a dále jsou instalovány záložní dieselagregáty pro řešení delších výpadků sítě,“ uvádí dále O2 pro Lupu.

Některé další technické údaje pak O2 popisuje na svém webu. K novému datacentru ve Stodůlkách společnost připravila základní interaktivní virtuální prohlídku.

Nové datové centrum postavil také další tuzemský operátor. T-Mobile má o jedno datacentrum více, proto ho také pojmenoval DC7. Jde o projekt také známý jako „CE Colo 2“.

Našli jste v článku chybu?