Hlavní navigace

Operátor O2 začal nabízet fixní 5G připojení na doma, rychlost je ale omezená

Sdílet

David Slížek 3. 1. 2022
O2, 5G Autor: Jan Vaca

O2 začíná nabízet doplňkovou možnost připojení v místech, kde není k dispozici broadband přes optiku nebo DSL. Jde o fixní připojení přes 5G síť operátora s modemem O2 5G Box. Za nabídku zákazníci zaplatí 399 Kč měsíčně.

Připojení ovšem nebude zdaleka využívat plné možnosti 5G sítí. Rychlost downloadu je zastropovaná na 50 Mbit/s, upload pak má maximum 5 Mbit/s (O2 slibuje neoficiální rychlost uploadu 10 Mbit/s, jde ale o nevymahatelný příslib). Operátor tak bude konkurovat především poskytovatelům Wi-Fi v místech, kde není jiná možnost připojení.

„Z našich dat vyplývá, že to je dostatečná rychlost pro mainstreamové rodiny. Do budoucna plánujeme uvést vyšší rychlosti, nicméně je to relativně čerstvá technologie a s ohledem na to, abychom byli schopní náš slib zákazníkům doručit, pojedeme zatím rychlostí 50 Mbit/s,“ říká ředitel fixních služeb O2 Martin Čejka s tím, že i na metalické síti je v O2 rychlost 50 Mbit/s nejčastěji prodávaným produktem.


Autor: O2

Modem O2 5G Box

Operátor zároveň bude nadále nabízet také fixní LTE s rychlostním stropem 20 Mbit/s, ale jeho pozice v nabídce má postupně oslabovat a 5G připojení by je mělo postupem času úplně nahradit.

Nabízený modem O2 5G Box je zařízení společnosti ZTE obrandované značkou O2. Zákazníci si je mohou koupit jednorázově za 5 940 Kč nebo na splátky 99 Kč měsíčně (na 60 měsíců se zárukou prodlouženou na 5 let).  


Autor: O2

Specifikace O2 5G boxu 

Zařízení má odesílat data o stavu připojení do dohledového centra operátora. „Průběžně na základě aktuálního stavu sítě optimalizujeme podmínky příjmu a využívané frekvence tak, abychom se na připojení k internetu mohli opravdu spolehnout,“ dodává Čejka.

Výhodou modemu má být jednoduchá instalace – v podstatě jej stačí vybalit z krabice a zapnout do zásuvky. Operátor ovšem doporučuje umístění modemu co nejblíže okna, protože 5G signál může být tlumen zdmi. Modem podporuje standard Wi-Fi 6.

5G síť O2 momentálně pokrývá Prahu a část Moravy, v prvním čtvrtletí má být tedy fixní 5G dostupné pro 500 tisíc domácností a do konce roku O2 plánuje rozšíření na 900 tisíc domácností.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.