Hlavní navigace

Ostravská Karolina je 70. nejvýkonnější superpočítač na světě

28. 6. 2021

Sdílet

Karolina, IT4Innovations Autor: IT4Innovations

Superpočítač Karolina instalovaný v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě je 70. nejvýkonnějším strojem svého druhu na světě. Ukazuje to aktuální vydání žebříčku TOP500, který nejsilnější superpočítače pravidelně srovnává. V Evropě je Karolina devatenáctá.

Karolina má v TOP500 dvě pozice. Sedmdesáté místo drží její akcelerovaná část využívající grafické čipy Nvidia A100. Ta se hodí zejména na operace kolem prvků umělé inteligence. Naměřen byl výkon 6,048 petaFLOPS. Neakcelerovaná část určená pro obecnější výpočty je na 149. místě, a to s výkonem 2,837 petaFLOPS. Teoretický výkon Karoliny má být 15,2 petaFLOPS.

Umístění Karoliny není největším úspěchem, kterého český superpočítač v TOP500. Stroj Salomon se v roce 2015 dostal na 40. místo, dosáhl na dva petaFLOPS. Salomon letos ukončí provoz.

Nejrychlejším superpočítačem světa na japonský Fugaku od Fujitsu. Dosahuje na výkon 442 petaFLOPS a je postaven na ARMu. Další dvě příčky se stroji Summit a Sierra ovládla IBM a čipy POWER9. V žebříčku je čím dál více vidět procesory od AMD. Ostatně i Karolina je na nich postavena (AMD Epyc 7452 32C). Celý žebříček je k dispozici zde.

Pořízení Karoliny, která je součástí evropské sítě superpočítačů EuroHPC, vyšlo na zhruba 400 milionů. Provoz do roku 2025 vyjde na 14 milionů eur. Dodavatelem je Hewlett Packard Enterprise, respektive Cray. Na instalaci Karoliny se můžete podívat tady.

Základní technické informace Karoliny:

  • více než 100 000 jader CPU a 250 TB operační paměti RAM,
  • více než 3,8 milionu CUDA jader / 240 000 tensorových jader akcelerátorů NVIDIA A100 Tensor Core GPU s celkově 22,4 TB superrychlé HBM2 paměti,
  • 15,2 PFlop/s celkový teoretický výpočetní výkon,
  • rychlá disková kapacita s výkonem 1 TB/s,
  • univerzální část pro tradiční numerické simulace, kterou bude tvořit 720 počítačových serverů s celkovým teoretickým výpočetním výkonem 3,8 PFlop/s,
  • akcelerovaná část tvořená 70 servery, přičemž každý z nich bude osazen 8 GPU akcelerátory s celkovým teoretickým výpočetním výkonem 11 PFlop/s pro standardní HPC simulace a až 150 PFlop/s pro výpočty umělé inteligence, 
  • část navržená pro zpracování rozsáhlých datových souborů poskytující až 24 TB sdílené paměti a výkonem 74 TFlop/s,
  • 36 serverů s celkovým výkonem 131 TFlop/s vyhrazených k poskytování cloudových služeb,
  • vysokorychlostní síť, která bude sloužit jak k propojení všech částí dohromady, tak i k propojení jednotlivých serverů rychlostí až 200 Gb/s, 
  • rychlé datové úložiště poskytne kapacitu více než 1 PB pro vysokorychlostní ukládání uživatelských dat rychlostí až 1 TB/s, zejména pro simulace i výpočty v oblasti náročné datové analýzy a umělé inteligence.
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).