Hlavní navigace

Paralelní Polis už není jen bitcoinové království. Začíná přijímat i Litecoin

29. 6. 2017

Sdílet

Vysoké transakční poplatky v bitcoinové sítí donutily kavárnu v pražském Paralelním Polisu rozšířit nabídku měn, kterými lze v alternativním prostoru platit. Za transakci Litecoinem totiž zaplatí kolem jedné koruny, u Bitcoinu jde až o korun 70.

„Již jsme si nemohli dovolit déle našim zákazníkům vysvětlovat, že káva stojí místo padesáti korun sto dvacet kvůli vysokým bitcoinovým poplatkům, které nemůžeme ovlivnit,“ vysvětluje v tiskové zprávě Pavel Ševčík z Paralelní Polis. Bitcoin tak podle něj přestal být vhodným platidlem pro malé položky a bylo tak třeba najít vhodnou náhradu. 

Paralelní Polis se rozhodla, že ideální náhradou je Litecoin. „Měna po dlouhé době hibernace přijala a aktivovala během dvou měsíců bez větších obtíží vylepšení SegWit a vyfoukla tak Bitcoinu jeho pomyslný vítr z plachet,“ dodává Ševčík. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 6. 2017 13:28

    vaclav.sir (neregistrovaný)

    Ethereum je akorát stroj na tvorbu ICO scamů, já bych byl rád spíš za nějakou anonymní měnu, jako XMR nebo ZEC, snad bude časem i něco z toho.

  • 29. 6. 2017 15:12

    r (neregistrovaný)

    No a jak to maji teda s tou financni spravou a bojkotem EET ? Prdi FS na ne? Pokud takhle jde bojkotovat EET a nic se nestane, co brani jinym na to hodit bobek taky? Strach a priposranost? Jako ne ze by mi to vadilo, Polis fandim v tomhle bojkotu maximalne, ale co vlastne FS realne muze a kdy? Vystehovat je z baraku? Nebo sebrat jim kavovar? :D

  • 29. 6. 2017 19:33

    přezdívka je povinná (neregistrovaný)

    Zatím úředníci provedli jeden kontrolní nákup, sepsali o tom protokol a teď se čeká, co se bude dít. Jsou to úředníci, takže se může čekat taky pěkně dlouho. Navíc to není obyčejný podnik, jde o neziskovou vzorovou kavárnu, provozovanou zapsaným spolkem - něco, co ten úřad nejspíš nikdy předtím neřešil.

    Může to pro úřad být taky riskantní díky spoustě příznivců, které Polis má. Jednak politicky, jednak tím, že se Polis může bránit. Není to nějaký chudý kavárník, který si nemůže dovolit právníky a kterému když seberou kávovar, tak si musí rychle najít zaměstnání, aby měl z čeho ten kávovar splácet.

    Ale taky to může skončit tak, že na ně třeba zítra naběhnou se zajišťovákem a dalších pár měsíců to budou zkoumat při zajištěném majetku, jak se to tak někdy děje...

  • 30. 6. 2017 8:58

    q (neregistrovaný)

    No a co když FS dá zajišťovací příkaz, příjdou celníci a zajednak zapečetí kavárnu a do doby, než Polis nevydá peníze stylem ať si je vezme kde chce - třeba prodejem těch jejich bitcoinů, a pokud se tak nestane do deadline určeného FS, tak to bude maření výkonu úředního rozhodnutí, na což se dá následně vykonstruovat monstrproces ne kvůli EET ale už kvůli maření výkonu? Já nevím, nejsem právník, ale když vidím ty absurdní kombinace co úřednická hlava dokáže vyplodit, bych se nebál i před veřejností obhájeného a ovcemi odkývaného zatčení a uvěznění majitele Polis za domělé daňové úniky, které se prokáží po 5ti letech vazby jako neodůvodněné a pán bude mít v prdeli psychiku a 5 let života, ale vyhraje nad FS, no fajn.

    Jako věřit, že v tomhle státě funguje zdravý rozum jsem už přestal dávno a nejsem si jist co takovéhle konstrukci, kterou jsem výše napsal až po zatčení vlastně brání. Jaký mechanismus. Toho pána majitele mohou tak dlouho drtit a popotahovat až změkne. Tady už to není o rozumu ale o tom, že dělená moc mezi úředníky pracuje a jeden úředník si není vědom debility, kterou vlastně dělá, když se sečte souhra všech debilit s tím souvisejících. Příklad: Nějaký mladý kluk zaměstnaný u PČR dostane rozkaz zatknout pana majitele. Vezme klepeta, sedne do auta, najde pána a doveze ho na služebnu. Tím vykonal svou práci a jde domů s vydělanýma prémiema za splněný rozkaz. Následně další zaměstnanec státní správy sepíše obvinění, soudce zaměstnaný u státní správy odsoudí a odklepne, zaměstnanec vězeňské správy odvede za mříže, každý dělá svou práci a dostal na to zadání od svého zaměstnavatele. Ten pán v té věznici nebude hodnotit jestli pána zavírá kvůli úplné demenci, nebo proto, že skutečně něco zlého udělal. Nicméně tak to tady ale funguje. Každá ta úřednická část dělá nepatrný a v jednotlivém pojetí prakticky nevinnou a obhajitelnou práci. Jak z toho ven? Se obávám, že ta podpora Polis by nebyla až tak zásadní. Za peníze (nebo za koblihy) se dá koupit kompars, který před Polis udělá demonstraci proti Polis v mnohem větším množství, než dobrovolnické bránění lidí fandících Polis, kteří třeba skrze práci by se na obranu Polis vubec nedostali. Když už by to mělo být silové tahle obrana. Samozřejmě vše jen teorie a v téhle fázi stále na úrovni konspirací, ale zkuste někdo ty jednotlivé scénáře domyslet do konce a ty skutečně konspirační a nereálné zdůvodnit proč jsou nereálné a co jim vlastně skutečně brání.

  • 4. 5. 2018 10:46

    Laco (neregistrovaný)

    Podľa mňa je to správna voľba. Platby Litecoinom sú rýchlejšie a hlavne poplatky sú menšie. I keď svojmu väčšiemu bratovi s aktuálnou cenou nesiaha ani po členky, myslím si, že v tomto roku kurz Litecoinu pekne poletí. Som zvedavý aká bude jeho cena na konci roku.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).