Hlavní navigace

Parler se po měsíci vrací do provozu, našel nový hosting

Sdílet

Ondřej Novák 16. 2. 2021

Sociální síť Parler se po měsíci offline opět vrací do provozu. Alternativa Twitteru oblíbená mezi konzervativními a krajně pravicovými uživateli nově poběží na serverech hostingové společnosti SkySilk. Parler byl offline od začátku ledna, kdy mu Amazon Web Services vypověděl hosting v souvislosti s útokem příznivců Donalda Trumpa na americký Kapitol.

Parler v prohlášení zaslaném médiím sdělil, že nově bude provoz sítě založený na udržitelné nezávislé technologii a nebude záviset na „takzvaném Big Tech.“ Aplikaci ale stále nenabízejí tržiště AppStore ani Google Play. Ty, stejně jako Amazon, vypověděly Parleru spolupráci na začátku ledna.

Technologičtí giganti smazání aplikace a přerušení hostingu tehdy zdůvodnili rostoucími obavami z toho, že platforma nepodniká dostatečné kroky k moderaci obsahu vyzývajícího k agresi a mohla by přispět k eskalaci násilí. Síť měli v oblibě právě třeba radikální stoupenci Trumpa.

Síť se naopak dlouhodobě brání tím, že poskytuje prostor ke svobodnému vyjadřování lidem, jejichž názory ostatní velké platformy umlčují.

Našli jste v článku chybu?