Hlavní navigace

Názor k aktualitě Pavel Matocha: Zkusím navrhnout crowdfunding na financování České televize od Filip Jirsák - Relativizací „všude je to přibližně stejné“ můžete shodit...

 • 7. 1. 2021 9:30

  Filip Jirsák

  Relativizací „všude je to přibližně stejné“ můžete shodit cokoli. Klidně takhle můžete tvrdit, že je vlastně jedno, zda je někde demokracie nebo diktatura, že v demokracii v tom prostě jen darebáci umí lépe chodit. Pokud to neumíte porovnat na úrovni vstupů, porovnejte si výsledky. Kde se mají lidé lépe, kde stát častěji zvládá krize (jako COVID, migrace, finanční krize), kterým směrem emigrují lidé? Řekl bych, že ty tradiční demokracie jsou na tom přeci jen lépe.
  Nezávislost médií není věc typu ano/ne, je to škála. ČT na tom s nezávislostí není zas tak špatně, když to porovnáme třeba Polskem nebo Maďarskem, nebo třeba s Ruskem, Čínou. Ale zároveň by na tom mohla být lépe, když se podíváme třeba do Německa nebo Velké Británie. No a jak docílit nezávislosti televize je vlastně docela snadné – jiné mocenské skupiny musí mít co nejtěžší ji ovládat či manipulovat. Jeden způsob ovládání je přes peníze – takže musí být nezávislá televize nezávislá na státním rozpočtu a jiných veřejných rozpočtech, a musí být nezávislá na zadavatelích reklamy. To řeší TV poplatky – a kdyby byl v zákoně takový detail, jako je automatická valorizace, byla by ta nezávislost na státu ještě podstatně lepší. Další způsob, jak zajistit nezávislost, je omezení tlaku jiných mocenských skupin na řízení televize. V tom je dnes největší problém ČT – protože Rada ČT je volena čistě Poslaneckou sněmovnou, takže veškerý vliv má jedna mocenská skupina. Určité omezení představuje to, že PS volí Radu ČT, ta volí generálního ředitele, a generální ředitel vyjma výjimečných situací nemá pravomoc zasahovat do zpravodajství. Ale už ho může ovlivňovat dlouhodobými způsoby – financováním, personální politikou apod. Řešení je také známé, opět se stačí inspirovat v zemích, kde to funguje lépe. Radu ČT nemusí volit jen Poslanecká sněmovna, může se skládat ze zástupců volených různými institucemi. Jednoduché by bylo zahrnout do volby další politické instituce – Senát, prezidenta, kraje, třeba i velká města. Lepší by samozřejmě bylo ten okruh volitelů rozšířit – na univerzity, církve, kulturní organizace, zaměstnanecké organizace, podnikatelské organizace, občanské organizace. Tam už by zavedení samozřejmě bylo složitější, protože by byl problém se shodnout, kdo tedy má to právo volit.
  Vy jste viděl někoho ze zpravodajství s plackou „Volím Karla“? Nebo je to jen klasický hoax? Jinak televize samozřejmě není jen zpravodajství, a pokud někdo z autorů pohádek nebo dabér přírodopisného dokumentu nosí placku „Volím Karla“, není to žádný problém a nijak to nesnižuje nezávislost ČT.
  Zatím ČT pořád slouží veřejnosti, i když se ji teď zase skupina politiků snaží přes Radu ČT ovládnout.
  ČT nevystupuje, jako by stát byl obecným nepřítelem. ČT odhaluje nepravosti současných představitelů státu – a to je naprosto v pořádku, to je úloha ČT. A je to jeden z výsostných úkolů ČT a ČRo, protože nikdo jiný k tomu nemá tak dobré podmínky. Mohou to dělat i soukromá média, ale tam to vždy závisí na osvícenosti majitelů. Známe to na příkladu Novy, Primy i Barrandova z minulosti i ze současnosti, že kopou za politické zájmy svých majitelů, nebo za jejich ekonomické zájmy, které jsou spojené s politiky.