Hlavní navigace

Piráti spouští web Otevřená sněmovna na sledování a připomínkování zákonů

27. 8. 2019

Sdílet

Otevřená sněmovna

Piráti dnes spustili projekt Otevřená sněmovna, pomocí kterého je možné online sledovat a připomínkovat některé legislativy během jejich tvorby od začátku až do konce. Služba chce zprůhlednit legislativní proces a zapojit odborníky do paragrafové tvorby zákonů.

Lze například vidět, které odborné organizace či politice zákony připomínkují, a také to, které úpravy se do zákonů dostanou a kdo je jejich autorem. Do připomínkového řízení se mohou zapojit zástupci odborné veřejnosti, akademického a komerčního sektoru, nevládní organizace i neparlamentní a opoziční strany.

Otevřená sněmovna startuje se čtyřmi připomínkovými řízení, za kterými stojí jako garanti Piráti. Konkrétně jde o novelu zákona o státním zastupitelství (Jakub Michálek), jmenné hlasování zastupitelů a radních v obcích, krajích a HLMP (Ivan Bartoš), novelu exekučního řádu (Lukáš Kolařík) a firmu za jeden den (Ondřej Profant).

„Meziresortní připomínkové řízení, tak jak dnes funguje, zahrnuje jen část organizací dotčených příslušnou legislativou. Desítky organizací, jejichž slovo se dnes při tvorbě zákonů nebere v potaz, budou nyní mít možnost se otevřeně vyjádřit k legislativě a tím se spolupodílet na její tvorbě. Pro občana bude zásadní, že ve finální zprávě najde veškeré návrhy a vyjádření relevantních organizací. Otevřená sněmovna je aplikace, která zásadně zprůhlední proces přijímání zákonů ještě před přijetím zákona o regulaci lobbingu,“ věří Piráti.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 8. 2019 8:55

    Ostap Bender

    Neřekl bych, připadá mi to poněkud naivní. Je-li už zákon projednáván ve sněmovně, mohou předkládat pozměňovací návrhy pouze poslanci. Ale jako inspirace pro ty poslance by to snad mohlo být přínosné, i když lze očekávat spoustu nesmyslných nebo protikladných názorů. Všimněme si, že Piráti začínají svými vlastními návrhy. :)
    V meziresortním připomínkovém řízení k vládním návrhům zákonů mohou jeho účastníci vznášet tzv. zásadní připomínky a překladatel (resort) je musí vypořádat. Když je odmítne, musí uvést, proč tak učinil, a pokud rozpor trvá, rozhodne o nich vláda. Tytéž připomínky se pak samozřejmě mohou vynořit znova i při projednávání ve výborech a plénu PS.
    BTW: A co senát? Tam nic?

  • 30. 8. 2019 14:25

    The_ERROR

    Zasadni problem, je, ze je to zase takove polovicni (jejich navrhy) ale tak chapu, ze je to v podstate jedinna agenda, nad kterou maji kontrolu a nikdo je nebude obvinovat. Na druhou stranu, tohle by melo byt zcela povinne pro vsechny zakony uz z principu, aby bylo jasne, kdo tam nektere saskarny dal.

    Je az prilis caste, ze relativne dobry zaklad a navrh zakona pak totalne zmasakruji v PS, snad proto, ze nekteri poslanci maji potrebu se realizvoat i tam, kde nemaji paru o cem mluvi (nebo hur, maji nejake svoje zajmy).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).