Hlavní navigace

Plzeň chce v živém provozu otestovat autonomní tramvaj, využije 5G síť

24. 5. 2021

Sdílet

Škoda Transportation Autor: Škoda Transportation

Plzeň chce do roku 2027 v živém provozu otestovat provoz plně autonomní tramvaje. Oproti testování samořiditelných automobilů by mělo jít o dosažitelný cíl. Tramvaj jezdí na stejné trase, kde mohou být k dispozici senzory, a neřeší tolik proměnných.

Projekt má odstartovat nově podepsané memorandum mezi plzeňským magistrátem, dopravním podnikem, Správou informačních technologií města Plzně a firmami O2, Intens Corporation, Škoda Transportation, Škoda Digital a Západočeskou univerzitou. Plzeň chce obecně být českým testovacím centrem pro chytrou mobilitu.

Škoda Transportation vyvíjí pro Plzeň novou tramvaj, O2 poskytuje 5G síť pro potřebnou komunikaci a Intens dodává C2X. “Moderní vůz bude vybaven širokým spektrem senzorů, které sledují trať a potenciální překážky. Do vozu bude nainstalovaná také jednotka umožňující C2X komunikaci, kterou O2 úspěšně otestovalo v rámci evropského projektu C-Roads,” uvádí společnosti.

“Díky vozidlové jednotce dokáže tramvaj prostřednictvím hybridní komunikace ITS G5 a mobilní 5G sítě komunikovat s ostatními prvky na její trase. Řidiče upozorní například na práce na silnici či blížící se vozidlo IZS a dokáže zajistit prioritní průjezd frekventovanou křižovatkou,” popisují dále společnosti. Nová tramvaj v dalších fázích dostane kamery, senzory LIDAR a radary.

Západočeská univerzita pak v kampusu na Borských polích vytvoří testovací polygon, kde se budou autonomní tramvajové systémy zkoušet. Zapojit se mají všechny technické fakulty (strojní, elektrotechnická a aplikovaných věd) a výzkumné centrum NTC. Škola bude řešit vývoj řídících systémů, senzoriku a odlehčenou mechanickou konstrukci.

Správa informačních technologií v Plzni zase bude realizovat digitalizaci celého ekosystému. Městská organizace “má v současné chvíli k dispozici velice přesnou 3D mapu celého města, kterou dále rozšíří o dynamický model dopravy včetně prediktivních funkcí. Díky dostupnosti 5G sítí bude možné v reálném čase sbírat a zpracovávat velké množství dat, která budou nedílnou součástí autonomní mobility, umožní poskytovat včasné informace autonomním vozidlům a zajistit jejich bezpečný provoz,” přibližuje organizace.

Projekt je součástí akce ministerstva průmyslu a obchodu 5G pro 5 měst. Jeho zavádění v Plzni nějakou dobu drhlo, což jsme na Lupě rozebírali. Správa informačních technologií v Plzni například chce díky 5G testovat drony a další technologie.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).