Hlavní navigace

Pořad České televize o střelných zbraních nebyl objektivní, rozhodla vysílací rada

Sdílet

Filip Rožánek 29. 5. 2020

Česká televize nedodržela zásady objektivity a vyváženosti, když v loňském pořadu 90' na ČT24 rozebírala souvislosti regulace střelných zbraní. Rozhodla o tom Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která televizi formálně dala týden na nápravu.

Rozhodnutí vysílací rady se týká pořadu ze 17. září 2019. Rada ho začala posuzovat loni v listopadu.

Úřad tvrdí, že při komentování textového přehledu trestných činů se střelnou zbraní se redaktor dopustil nepřesného tvrzení. V pořadu zaznělo, že „oprávnění držitelé zbraní se dopouštěli zločinů přesně šestkrát častěji než osoby bez zbrojního průkazu“. Vysílací rada upozorňuje, že toto sdělení nerozlišovalo případy použití zbraně, k jejímuž držení není nutné žádné povolení, a zbraně, k jejímuž držení je nutný zbrojní průkaz. „Vyjadřovalo vztah mezi držením zbrojního průkazu a trestnou činností v nepříznivějším světle, než jaká je realita,“ dodal úřad.

K porušení zásad objektivity a vyváženosti podle vysílací rady přispělo také další sdělení ohledně regulace používání olověného střeliva. Redaktor chybně uvedl, že „Evropská unie nebo úřady se zabývají tím, že zakážou určitou část střelných broků, ale ovšem bavíme se tady pouze o mokřadech“. Ve zveřejněném pokynu z 16. 7. 2019 však Evropská komise uložila Evropské agentuře pro chemické látky (ECHA) úkol připravit podklady pro zákaz olova pro užívání mj. ve střelách v mokřadech i mimo mokřady. 

Neúplná byla také informace o způsobu schvalování směrnice a jejích revizí.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání konstatovala, že divák na základě uvedených tvrzení nemohl získat v příslušné věci objektivní představu o reálném stavu. „V popsaných případech v pořadu tedy nebylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti,“ uzavřel úřad v tiskové zprávě o svém aktuálním zasedání.

Našli jste v článku chybu?