Hlavní navigace

Poskytovatelé krátkodobých pronájmů musí sdílet informace s úřady, schválila vláda

Sdílet

Karel Wolf 2. 4. 2020

Vláda ve středu schválila zákon, který přinese nové povinnosti poskytovatelům služeb krátkodobých pronájmů. Ti budou muset nově sdílet s úřady informace o uzavřených smlouvách.

To totiž začne vyžadovat schválená novela zákona o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu. Návrh ještě ale musí ve zkráceném jednání projednat a odsouhlasit Parlament a podepsat prezident.

S novelou zákona vzniká provozovatelům digitálních platforem, z nichž nejznámější je dnes mezinárodní Airbnb, nová povinnost sdílet s obecním živnostenským úřadem počet uzavřených smluv o službě cestovního ruchu, celkovou cenu za služby a adresu místa, na které jsou poskytovány. 

Poskytovatel nicméně nebude muset tato data zasílat automaticky, úřad si o ně musí nejprve aktivně zažádat. Za to ale bude mít úřad právo předat tyto údaje dalšímu kontrolnímu orgánu jako je např. hygienická stanice, nebo cizinecká policie. Úprava zákona prý byla nezbytná pro zavedení takzvané inteligentní karantény.

„Nutnost přehledu o ubytovaných osobách podtrhuje zdravotní zájem. Jak se ukazuje v dnešní situaci, ubytované osoby mohou být zdrojem infekčních chorob, byť třeba jen v latentním stádiu. Pro moderní způsoby boje s nemocemi, mezi kterými má zvláštní postavení tzv. trasování, je pak znalost identity ubytovaných naprosto klíčová,“  prohlásila k návrhu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

„I po zrušení nouzového stavu bude třeba nadále dbát na to, aby počet nakažených nemocí COVID-19 nezačal znovu strmě růst. Existence navrhované právní úpravy jistě napomůže postupnému odbourávání těch nejtvrdších opatření, která jsou sice v současné době velice potřebná, nicméně je nelze udržovat donekonečna,“ dodala.

Prakticky shodnou změnu, ale tehdy jen s motivací získat větší kontrolu nad pronajímateli již dříve vládě navrhovala pražská radní Hana Marvanová: „Navrhujeme, aby každý, kdo zprostředkuje prostřednictvím online platforem krátkodobé ubytování, byl povinen na žádost obecního živnostenského úřadu sdělit relevantní informace o poskytovateli ubytování a o adresách míst, na kterých jsou tyto služby poskytovány. Pro účinnou kontrolu dodržování stanovených povinností ze strany poskytovatelů služeb je nezbytné, abychom příslušné informace měli k dispozici,“ prohlásila pražská radní pro legislativu, veřejnou správu a podporu bydlení začátkem března k návrhu, který vládě předožilo hlavní město.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.