Hlavní navigace

Poslanci chtějí diskutovat o volbě ředitele Českého rozhlasu

Sdílet

Filip Rožánek 20. 1. 2022
René Zavoral Autor: Český rozhlas

Vládní poslanci chtějí probrat okolnosti, za nichž se René Zavoral znovu stal generálním ředitelem Českého rozhlasu. Do loňského výběrového řízení se přihlásili jen tři uchazeči, přičemž dva nesplnili ani základní formální náležitosti přihlášky. Na konci srpna si tedy Rada Českého rozhlasu poslechla jen projekt Reného Zavorala a vzápětí ho zvolila generálním ředitelem na další šestileté období. Druhý mandát mu začne v pátek 21. ledna 2022.

„Existují pochybnosti o výběrovém řízení na generálního ředitele,“ prohlásil při jednání mediálního výboru sněmovny poslanec Petr Bendl (ODS). Zákonodárci podle jeho slov dostali dopis, který průběh volby zpochybňuje. Zrušení výběrového řízení loni v létě neúspěšně navrhoval člen Rady Českého rozhlasu Marek Pokorný, pro návrh ale hlasoval jen on. Pochyby se objevily také kvůli půlročnímu předstihu, s nímž rozhlasová rada vybírala ředitele.

„Nechtěli jsme nechat volbu na poslední chvíli, abychom volili třeba kolem Vánoc,“ reagoval na Bendlova slova předseda Rady Českého rozhlasu Miroslav Dittrich. Ten se jednání mediálního výboru účastnil, protože poslanci projednávali výroční zprávy Českého rozhlasu. Dittrich zdůraznil, že radní všechny své kroky pečlivě konzultovali s právníky. 

Okolnosti volby ředitele Českého rozhlasu by se měly objevit jako samostatný bod v programu příští schůze mediálního výboru. Ta se uskuteční 3. února 2022, výbor chce přizvat na jednání členy rozhlasové rady i generálního ředitele. Při výběru nejvýše postaveného manažera veřejnoprávního rozhlasu nemají poslanci žádné zákonné kompetence, volba ředitele je zcela věcí členů Rady Českého rozhlasu. Sněmovna by ale za určitých podmínek mohla radní odvolat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 1. 2022 9:15

    bez přezdívky

    Už při volbě jsem se divil, jak je možné, že adepti, kteří chtějí řídit ČRo nejsou schopni podat formálně správnou přihlášku. Asi si stáhli špatnou šablonu z netu. Vzhledem k možné délce dohadování se o podobě nové vlády se předstihu volby nedivím. Hlavně když si vzpomenu na poslanecké bojkotování volby chybějících členů rady ČT. Ta touha dosadit si tam ty správné lidi byla do očí bijící. Na kvalitě zřejmě nezáleží, hlavní je loajalita. Přitom to byla jedna z věcí, kterou vyčítala bývalá opozice vládě.