Hlavní navigace

Poslední krok: reformu copyrightu s články 11 a 13 projednají europoslanci 26. března

12. 3. 2019

Sdílet

Chystanou reformu autorského práva v Evropské unii čeká poslední krok k tomu, aby byla schválena. Rozprava na plenárním zasedání Evropského parlamentu proběhne 26. března, informovala na Twitteru europoslankyně za německou Pirátskou stranu Julia Reda.

Ve stejný den, nebo o den později, se dá očekávat také konečné hlasování europoslanců. Jde o poslední možnost, jak by se ještě nová směrnice mohla změnit. Poslanci ji mohou zcela odmítnout, nebo v ní prosadit změny.

Aktuální kompromisní znění směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu (PDF v angličtině) obsahuje kontroverzní článek 11 (přiznává online médiím výlučná práva k jejich textům a k jejich komerčnímu využívání, výjimku mají pouze „jednotlivá slova nebo velmi krátké úryvky“) a článek 13 (má dát provozovatelům webů, které umožňují nahrávání uživatelského obsahu, přímou právní zodpovědnost za veškerý nahrávaný obsah).

Podle zastánců má norma přinést médiím nové peníze, který jim mají za využívání jejich obsahu platit velké platformy jako je Google a Facebook. Držitelům autorských práv pak má také dát silnější nástroje, jak omezit nelegální šíření hudby či filmů.

TIP: O co jde vydavatelům online médií: Jak přistřihnout křídla Facebooku a Googlu

Kritici naopak upozorňují, že by směrnice zásadně změnila podobu internetu. Vadí jim například příliš obecné formulace, které umožňují rozdílné výklady (například pojem „jednotlivá slova nebo velmi krátké úryvky“) nebo praktické zavádění preventivního filtrování obsahu, který uživatelé na internet nahrávají, a tím narušení jejich práva na svobodné vyjadřování.

Kompromisní znění návrhu vzešlo z tzv. trialogu, tedy vyjednávání mezi zástupci europarlamentu, Rady a Komise. Poté návrh koncem února schválili zástupci členských států EU a výbor europarlamentu pro právní záležitosti. Hlasování na plénu Evropského parlamentu je posledním krokem, který je ke schválení směrnice potřeba. Pokud projde, dostanou členské země dva roky na to, aby směrnici včlenili do svých národních zákonů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).