Hlavní navigace

Postupovali jsme unáhleně, vzkazuje Babiš k zákazům telefonů od Huawei

21. 12. 2018

Sdílet

Huawei Autor: Jan Sedlák

Dnes ráno mimořádně zasedala bezpečnostní rada státu, a to kvůli varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před technologiemi čínských společností Huawei a ZTE. Premiér Andrej Babiš radu svolal poté, co se sešel se zástupci Huawei, kteří si na postup NÚKIB stěžují.

Vláda k jednání podala oficiální prohlášení. Z něj více méně vyplývá, že celá kauza nebyla z mnoha stran pochopená. Na veřejnosti a v médiích se do značné míry operovalo s tím, že stát za nebezpečné považuje chytré telefony od Huawei, o kterých ale varování nebylo.

Varování NÚKIB se ale zaměřuje na datové a telekomunikační sítě, a to konkrétně v kritické infrastruktuře (jde mimo jiné o reakci na nasazení datových prvků Huawei v ČEZu či ŘDS). Tuzemská ministerstva ovšem začala prohlašovat, že přestanou používat právě chytré telefony.

Unáhlené rozhodnutí

„Jelikož NÚKIB svoje varování zpočátku nedostatečně vysvětlil a konkretizoval, bylo rozhodnutí o stahování mobilních telefonů Huawei ve veřejné správě unáhlené. Po vysvětlení ze strany NÚKIB je jasné, že jeho varování se týká pouze systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, kterých je několik desítek. Koncoví uživatelé ani jejich koncová zařízení, např. mobilní telefony, tablety nebo modemy, nejsou a nebyli nijak ohroženi. NÚKIB je při vydání varování zcela nezávislý na vládě. Vláda, BRS ani předseda vlády nemohou NÚKIBu nařídit stažení nebo přepracování takového varování,“ uvedl po jednání bezpečnostní rady Babiš.

Vláda dále uvádí, že se varování „v žádném případě se netýká běžných uživatelů a koncových zařízení“.

Bezpečnostní rada doporučuje, „aby v zadávacím řízení, která se týkají informačních systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, nebyli znevýhodněni žádní účastníci bez závažných důvodů, které by souvisely s národní bezpečností.“ Při zadávání veřejných zakázek, které spadají pod kritickou infrastrukturu, je pak „v zájmu národní bezpečnosti vždy třeba dbát o zachování kybernetické bezpečnosti.“

Stejně tak se má usilovat o to, aby „v oblasti kybernetické bezpečnosti probíhala užší spolupráce s našimi partnery v Evropské unii“. Česko má rovněž nadále zůstat otevřené všem legitimním zahraničním investicím a má pro ně garantovat „příznivé prostředí“.

Žádná diskriminace na základě původu

Huawei v následném prohlášení zaslaném pro Lupu reagoval smířlivým tónem, i když zde zazněla věta, že „varování vydané tímto úřadem (NÚKIB) nezávisle na Vládě ČR nebylo založeno na technologickém posouzení věci.“

„Huawei vnímá pozitivně, že Česká republika chce zůstat otevřena všem legitimním zahraničním investorům a že žádný uchazeč nemá být v zakázkách na dodávky informačních systémů pro kritickou infrastrukturu státu znevýhodněn bez vážných důvodů. Huawei věří, že jakákoli diskriminace založená na původu společnosti bude v České republice napravena,“ vzkazuje prezident Huawei pro Evropu James Li.

Stejně tak čínský podnik uvádí, že věří, že „žádná obchodní spolupráce s našimi současnými nebo potenciálními zákazníky a partnery v České republice nebude zasažena.“ A dále: „Naše celosvětová reputace, obchody a investice by neměly být poškozovány podobnými nepodloženými obviněními.“

Huawei rovněž vzkazuje, že chce pracovat s českou vládou i celým odvětvím v oblasti kybernetické bezpečnosti. Přesné návrhy zatím společnost nepředložila.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).