Hlavní navigace

Názor k aktualitě PPF odmítá, že by chystané převzetí TV Nova mělo sloužit k ovlivňování politiky od L. - Samozřejmě, že PPF má vzhledem ke své velikosti...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 10. 2019 12:57

  L.

  Samozřejmě, že PPF má vzhledem ke své velikosti už teď možnosti média ovlivňovat. Ale tohle mu umožní postoupit na další level.

  Babiš je opravdu hezký příklad. Dokud nebyl v politice, tak pokud chtěl protlačit nějaký zákon, nebo aby úředník zamhouřil oko, tak je musel ovlivňovat externě a to bylo vachrlaté, protože dělal něco, co by dělat neměl a bylo riziko, že na to někdo přijde a rozmázne to. Teď má vlastní stranu a tam je logické, že jeho poslanci hlasují jak on chce, na tom přece není nic špatného. Stejně tak má mnohem lepší páky tlačit na úředníky aby "přehlédli", že by měli podle pravidel proplácení dotací Agrofertu ihned zastavit, může "vyhodit" úředníka FÚ, který si dovolil doměřit daňový nedoplatek firmě z koncernu atp.

  Tahle transakce dá PPF mnohem větší možnost ovlivňovat témata, o kterých noviny píší. Zatímco předtím si mohl zaplatit novináře a téma s velkou snahou a viditelně protlačit, teď bude moc ovlivňovat nejen o čem noviny mají psát, ale i o čem psát nemají (třeba o kriminálním vyšetřování HCI v Číně) a to poměrně skrytě. Opět dám za příklad Mafru a okázalé ignorování masivních protibabišovských demonstrací letos na jaře v MF Dnes. Přesně podle Babišovy pohádky "No co, je hezky, tak asi lidi vyrazili na koncert.".

  A hlavně to není "buď a nebo". Je dost pravděpodobné, že cílem PPF jsou jak čistě obchodní synergie, tak i zvýšená možnost mediálního agenda settingu.